sobota, července 03, 2004

rabín odvolán

- OBYVATELÉ PŘEDALI TEMELÍNSKÉ RADNICI PETICI A ŽÁDOST O REFERENDUM
Petici s celkem 246 podpisy, které představují téměř 40 procent obyvatel Temelína na Českobudějovicku, předali její organizátoři starostovi obce Stanislavu Heligemu. Požadují v ní zvrácení rozhodnutí obecního zastupitelstva, které schválilo výstavbu meziskladu vyhořelého paliva v nedaleké jaderné elektrárně. Zároveň chtějí, aby obec o této otázce uspořádala referendum.

- PRAŽSKÁ ŽIDOVSKÁ OBEC ODVOLALA SIDONA Z ÚŘADU RABÍNA
Karol Sidon již nebude vrchním pražským rabínem. V pondělí ho odvolali volení zástupci pražské židovské obce. Předseda obce Tomáš Jelínek řekl, že Sidon se v 90. letech zasloužil o její obnovu, ale že v posledních letech nezvládal činnost úřadu a správu majetku. Sidon zatím zůstává vrchním zemským rabínem, sám však nevyloučil, že ho Federace židovských obcí zbaví i této funkce. Sidon řekl, že odvolání chápe jako uchopení moci skupinou lidí. Náboženské motivy považuje až za druhořadé.

- NEJVYŠŠÍ SOUDCI USPĚLI S PLATY U SVÝCH KRAJSKÝCH KOLEGŮ
Brněnský Krajský soud vyšel vstříc 11 soudcům Nejvyššího soudu a potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Brně. Pracovníci Nejvyššího soudu podle něj mají nárok na plat za červen roku 2002 vyšší řádově o několik desítek tisíc korun. Krajský soud upozornil, že plat za dané období měl být stanoven již podle novelizovaného zákona.

- DO IRÁKU ODLETĚLI ČEŠTÍ VOJÁCI A DĚTI, KTERÉ SE V ČESKU LÉČILY
Čtyři irácké děti odletěly spolu s pětatřiceti českými vojáky a zdravotníky do jihoirácké Basry. Dvě holčičky a dva chlapci se v Česku podrobili složité srdeční operaci. Domů se vracejí po třech měsících. Čeští vojáci střídají své kolegy, kteří školí iráckou policii. Tým šesti zdravotníků má pracovat v britské polní nemocnici. Čtyři děti strávily v péči lékařů tři měsíce. Malé pacienty loni vybrali čeští vojenští lékaři z bývalé polní nemocnice v Basře z více než 40 dětí se srdečními vadami. Z Iráku přicestovali spolu s českými policisty koncem března. Po nutné karanténě je operovali lékaři v dětském kardiocentru v Motole, potom se děti přesunuly do dětské léčebny v Říčanech.

- BENEŠ PODLE NEPOTVRZENÝCH INFORMACÍ ČTK OPĚT NEUSPĚL V BOJI O NKÚ
Poslanec ODS Miroslav Beneš podle neoficiálních informací znovu neuspěl při volbě kandidáta na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Dva zdroje nezávisle na sobě potvrdily, že při tajné volbě v Poslanecké sněmovně nedostal Beneš potřebný počet. Oficiálně zveřejní sněmovní volební komise výsledky hlasování dnes. /http://www.ihned.cz/

pátek, července 02, 2004

Gross pověřen sestavit novou vládu

- V BRUSELU ŠPATNĚ CHÁPOU ZÁKRUTY ČESKÉ POLITIKY
S údivem a rozpaky reagují činitelé Evropské unie v Bruselu na zprávy z Prahy o odstoupení premiéra Vladimíra Špidly. Špatně chápou, že k tomuto kroku dochází v důsledku vnitrostranických třenic, nikoli například vyslovením nedůvěry v parlamentu. Koaliční vláda v čele s ČSSD měla v Bruselu dosud dobrou pověst jako tým, který dovedl Česko do EU, prosadil úspěšné referendum o vstupu a začal provádět nepopulární, ale nezbytné reformy, ke kterým Evropská komise dlouho vybízela. O napětí ve vedení ČSSD se vědělo, teprve výsledek voleb do Evropského parlamentu však odhalil hloubku krize.

- ÚSTAVNÍ ZÁKON K PŘEDČASNÝM VOLBÁM SENÁT ZŘEJMĚ NESCHVÁLÍ
Senát zřejmě neschválí případný ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny, který by otevřel cestu k předčasným parlamentním volbám. Takovouto normu by podobně jako před šesti lety podpořila pouze ODS a za určitých podmínek i ČSSD. Vyplývá to z vyjádření představitelů všech senátorských klubů. Většina dává přednost standardní ústavní cestě, podle níž by sněmovna byla rozpuštěna v případě, pokud by třikrát po sobě nevyjádřila vládě důvěru. Ústavní zákon musí být schválen oběma komorami parlamentu, a to třípětinovou většinou, která v Senátu představuje hlasy 49 při účasti všech 81 členů horní komory. Ve dvousetčlenné sněmovně tato většina představuje 120 hlasů.

- V GROSSOVĚ VLÁDĚ BY ZŘEJMĚ NECHYBĚL MINISTR SOBOTKA
V nové vládě sestavené Stanislavem Grossem (ČSSD) by pravděpodobně nechyběl ministr financí Bohuslav Sobotka. Je jediný, kdo má ze současných ministrů místo zřejmě jisté. Úřadující předseda ČSSD Gross, by mohl být tím, kdo bude nový kabinet sestavovat. Rozhodnutí je v pravomoci prezidenta Václava Klause. Gross bude muset při sestavování kabinetu myslet i na případnou podporu ODS ve sněmovně. Proto by chtěl mít v novém kabinetu i nestraníky. V kuloárech ČSSD se také hovoří o tom, že o místo by mohl přijít nedávno zvolený ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Tomu sociální demokraté zazlívají, že krátce před volbami do Evropského parlamentu oznámil, že zvažuje trestní oznámení na svou předchůdkyni Marii Součkovou kvůli kauze Diag Human.

- VRBÍK S BIELESZEM PRAVDĚPODOBNĚ OPUSTÍ POSLANECKÝ KLUB US-DEU
Bývalí unionisté Tomáš Vrbík a Marian Bielesz opustí zřejmě dnes poslanecký klub Unie svobody-DEU. Počet poslanců v klubu tak klesne pod stanovené minimum a klub se rozpadne. Oba tak reagují jednak na výsledek víkendového sjezdu US-DEU a zároveň na pád Špidlovy vlády. Průběh sjezdu vůbec nereflektoval výsledky voleb. Nevidím výrazný rozdíl v politice strany, naše cesty se zřejmě ještě víc rozcházejí, řekl po sjezdu Vrbík. Tím, že padl premiér, se už necítím být vázaný koaliční smlouvou, dodal Bielesz.

- ŠPIDLA POČÍTÁ S VÝCVIKEM IRÁCKÝCH VOJÁKŮ SPÍŠ NA ČESKÉM ÚZEMÍ
Premiér Vladimír Špidla předpokládá, že v případě pomoci České republiky Iráku nepůjde o misi, ale že vojáci či vojenští policisté projdou výcvikem spíš na českém území. Špidla to řekl k rozhodnutí Severoatlantické aliance vyzvat členské státy k pomoci při rekonstrukci bezpečnostních sil Iráku. Summit rovněž rozhodl dle očekávání o ukončení operace SFOR v Bosně a mimo jiné označil za prioritu oblast západního Balkánu.

- EXPOSLANEC MAIXNER JE VE VAZBĚ ZA OBCHODOVÁNÍ SE ZBRANĚMI
Bývalý poslanec českého parlamentu Pavel Maixner je podezřelý, že byl hlavou sítě nelegálních obchodů se zbraněmi. Pět členů skupiny včetně Maixnera je ve vazbě. Policie skupinu zadržela tento měsíc, informovala mluvčí policejního prezidia. Jméno někdejšího poslance však neuvedla. Jednačtyřicetiletý Maixner byl poslancem v letech 1996 až 1998 za SPR-RSČ. To, že právě on skončil v cele po policejním zásahu proti obchodníkům se zbraněmi, řekl důvěryhodný zdroj ze státního zastupitelství. Bývalý poslanec byl spolu s dalšími pěti lidmi obviněn z nedovoleného ozbrojování, za které hrozí až pět let vězení.

čtvrtek, července 01, 2004

NKU na ministerstvu

- ODS TRVÁ NA PŘEDČASNÝCH VOLBÁCH, GROSS MÍNÍ, ŽE NOVÁ VLÁDA VYDRŽÍ
ODS trvá na předčasných volbách, úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross ale tvrdí, že se podaří sestavit vládu, která vydrží do roku 2006. Jsem o tom přesvědčen, řekl Gross, jehož by prezident mohl pověřit sestavením kabinetu. Opět neřekl, jaké strany by podle něj měly novou vládu tvořit. Prohlásil, že si musí nechat všechny možnosti otevřené. Současně ale opět zdůraznil, že nechce, aby se vláda opírala o důvěru KSČM.

- EXPERTI: GROSS BUDE MÍT PŘI SESTAVOVÁNÍ NOVÉ VLÁDY TĚŽKOU ÚLOHU
Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross bude mít podle politologů při případném sestavování nové vlády velmi těžkou úlohu. Nevidím to s ním nijak růžově, řekla v reakci na změny ve vedení ČSSD politoložka Vladimíra Dvořáková. Je to pro něj politické riziko a navíc přebírá velkou zodpovědnost, také vzhledem k jeho věku chtěl ještě s nástupem do vyšší funkce možná vyčkat, uvedla. Gross se dostal do čela strany po rezignaci Vladimíra Špidly. Nynější kabinet by měl formálně skončit ve středu. Bylo to dost předvídatelné a jasné, obzvlášť po jednání v krajských organizacích ČSSD, že Špidla má poměrně malou šanci se udržet, připomněla Dvořáková.

- VLÁDA VYZVALA NKÚ KE KONTROLE MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ
Vláda minulou středu vyzvala Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), aby prověřil hospodaření ministerstva zdravotnictví v době, kdy ho vedla Marie Součková (ČSSD). Kontrolu ve vládě prosadil její stranický kolega a nástupce Jozef Kubinyi. NKÚ nemusí žádosti vlády vyhovět. Je to poprvé, kdy nový ministr žádá kontrolory NKÚ, aby prověřili jeho předchůdce. Pokud si pamatuji, tak se to ještě nestalo, řekla mluvčí NKÚ Julie Šebelová. Původně chtěl Kubinyi na Součkovou podat žalobu, posléze od toho ustoupil a chce, aby sporné věci prošetřil NKÚ a antimonopolní úřad.

středa, června 30, 2004

pravice chce předčasné volby

- ODS VYZVALA VLÁDU, ABY UŽ NEDĚLALA NEVRATNÉ KROKY
Grémium ODS vyzvalo odstupující vládu premiéra Vladimíra Špidly, aby po dobu faktického dokončení svého mandátu rozhodně nečinila nevratné kroky, které by mohly být v rozporu se zájmy občanů České republiky. Grémium ODS se na tomto postoji shodlo na svém mimořádném zasedání. S jeho závěry seznámil novináře předseda strany Mirek Topolánek. Podle grémia podpoří ODS při nynějším řešení vládní krize takové varianty politického řešení, které povedou k předčasným volbám, jež by umožnily provést skutečné reformy vedoucí k politické stabilitě, snižování veřejných dluhů, k ekonomickému růstu a zvýšení kvality života občanů České republiky.

- ŠPIDLA Z POLITIKY NEODCHÁZÍ, CHCE HÁJIT MODERNÍ SOCIÁLNÍ STÁT
Vladimír Špidla nehodlá odejít z politiky. Čeká mě normální politika, normální zápas o vybudování moderního sociálního státu, aby tady nevznikla konzervativní revoluce, řekl cestou na summit Severoatlantické aliance do Istanbulu. Úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross dal najevo, že i on stojí o to, aby Špidla dostal v ČSSD i české politice prostor dál prosazovat své názory. Do Turecka cestuje Špidla ještě v roli premiéra, funkci složí pravděpodobně ve středu. Z čela ČSSD odstoupil již v sobotu poté, co na ústředním výboru své strany neuspěl s představou o pokračování nynější koaliční vlády pod jeho vedením. Ještě před odletem do Turecka mluvil odcházející premiér telefonicky s prezidentem Václavem Klausem. Probrali spolu prý jen technické záležitosti ústavního procesu.

- US-DEU CHCE O VLÁDĚ JEDNAT BEZ KSČM, NEODMÍTÁ ANI PŘEDČASNÉ VOLBY
Unie svobody-DEU je připravena se zúčastnit jednání parlamentních stran s výjimkou KSČM o novém politickém uspořádání po demisi koaličního kabinetu Vladimíra Špidly. Nutnou podmínkou jejího zapojení do budoucí vlády je pokračování reforem. Pokud se politikům nepodaří dohodnout na nové vládě, pak by řešením situace bylo vypsání předčasných voleb, shodli se delegáti víkendového sjezdu US-DEU v Hradci Králové. Jednání o nové vládě podle něj zatím nezačala, takže předjímat budoucí roli US-DEU je zatím předčasné, uvedl Němec. Unionisté považují dosavadní koalici s ČSSD a KDU-ČSL za nejlepší variantu většinové, demokratické a proevropské vlády po volbách v roce 2002, a nebrání se diskusím o pokračování této sestavy, byť za jiného personálního složení kabinetu i jiného rozdělení resortů.

- KLAUS ZAČNE O NOVÉ VLÁDĚ JEDNAT S ČSSD, LIDOVCI A ODS
Prezident Václav Klaus oznámil, že o nové vládě začne jednat nejdříve s šéfy ČSSD, KDU-ČSL a ODS, a to zřejmě ve čtvrtek. Schůzky totiž plánuje až po oficiální demisi premiéra Vladimíra Špidly. Klaus očekává, že Špidla rezignuje po středečním zasedání současného koaličního kabinetu. Klaus na mimořádném setkání s novináři řekl, že ČSSD, lidovce a opoziční ODS považuje za hlavní a relevantní aktéry současné politické scény. Znamená to tedy, že k prvním hovorům o nové vládě si nepozve komunisty.

- NOVÝM PŘEDSEDOU US-DEU SE STAL MINISTR PAVEL NĚMEC
Novým předsedou Unie svobody-DEU se na sjezdu v Hradci Králové stal Pavel Němec, který v odstupující koaliční vládě řídil ministerstvo pro místní rozvoj. V druhém kole tajné volby porazil poslance Svatopluka Karáska. Třetí z kandidátů, šéf poslaneckého klubu Karel Kühnl vypadl již v prvním kole. Šéf poslaneckého klubu Unie svobody-DEU Karel Kühnl by zvolen prvním místopředsedou této zatím vládní strany. Novými místopředsedy Unie svobody-DEU zvolili delegáti stranického sjezdu poslance Svatopluka Karáska, Františka Pelce a Ivo Ludvíka z jižních Čech.

- GROSS PRO ŠPIDLOVO SETRVÁNÍ V POLITICE, CHCE MLUVIT I SE ZEMANEM
Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross stojí o to, aby bývalý šéf strany a odstupující premiér Vladimír Špidla dostal v sociální demokracii a české politice prostor prosazovat dál své názory. Promluvit si chce rovněž s expremiérem Milošem Zemanem, který v posledních měsících Špidlu i Grosse ostře kritizoval a žádal odchod jich obou. Z Grossova vyjádření vyplynulo, že kdyby o to Špidla stál, podpořil by jeho kandidaturu do Evropské komise. Osobně se ale domnívá, že Špidla dá přednost tomu působit na domácí politické scéně. Jestli to bude z pozice poslance nebo jiné ústavní či stranické funkce, to se ukáže, řekl Gross. Gross chce stranu sjednotit, vtáhnout do rozhodování poslanecký klub a otevřít sociální demokracii více veřejnosti.

úterý, června 29, 2004

Prohlášení ing.Mirka Topolánka

Stává se už pomalu tradicí naší politické scény nenazývat věci pravými jmény. Zmatení pojmů, které média opakovaně nechávají politikům vydávat za realitu, musí v zájmu nás všech konečně skončit.

Nenechme si, prosím, namluvit, že současnou českou vládu smetly eurovolby a že jediným zachráncem "klidu k práci a pořádku" může být "nový, perspektivní a dynamický" Stanislav Gross. Sociální demokraté se nás, již podruhé v krátké době pokoušejí napálit stejným trikem. Tak, jako se "neúplatný a racionální" Vladimír Špidla lživě vyvinil z neúspěchů a skandálů Zemanovy vlády, jejímž byl nejprve členem a poté dokonce místopředsedou, pokouší se nyní Gross, nechvalně proslulý veterán obou těchto vlád, přesvědčit veřejnost, že může být tím správným člověkem pro vyvedení země z vládní krize.

Reálně mu však zbývají pouze dvě možnosti - pokusit se o pokračování Špidlovy vlády bez Špidly, nebo otevřít dveře k moci komunistům. Obávat se můžeme obojího, už proto, že Stanislav Gross mnohokrát prokázal, že v politice uznává jediný princip: moc za každou cenu. Nesouhlasil jsem s vizemi a politikou Vladimíra Špidly, uznával jsem jej však jako soupeře, který si za svými názory stál a dokázal se pro ně nakonec moci vzdát. To by Stanislav Gross nedokázal.

Bez silné vlády se z místa nepohneme

Řešení dlouhodobě zablokovaného, neefektivního, nikam nevedoucího vládnutí sociální demokracie tak představuje pouze vytvoření akceschopné, silné a ideově koherentní vládní koalice. Prostředkem k ní, a zdůrazňuji nikoliv cílem, mohou být jedině předčasné volby. Přiznání si tohoto faktu pro mě není ani "selháním demokratických politických sil", ani "přehnaným apetitem ODS k moci", jak se nám snaží namluvit ti, kterým současné (ne)vládnutí vyhovuje.

O důvodech můžeme spekulovat, my se domníváme, že jediným zbývajícím pojítkem dnes již bývalé, a možná i budoucí koalice zůstávají politicko-ekonomické obchody a obava ze ztráty vlivu a prebend.

U komunistů pak vědomí, že jim Stanislav Gross spíše nadělí část moci, než by uznal neúspěch a přišel o zbytky moci svojí.

Proto vyzývám i ostatní politiky demokratických stran: Neutíkejme od odpovědnosti před sebou samými i před voliči a poražme komunisty ve volbách!

My jsme před parlamentními volbami 2002 říkali voličům pravdu, a prohráli. Kořeny současné krize leží právě v nerealistických slibech ČSSD.

V roce 2002 založila sociální demokracie trend vedoucí k dominanci KSČM v levé části politického spektra. Alibistické vytvoření křehké vládní koalice pod heslem "zabraňme komunistům v cestě k moci" se již po dvou letech ukázalo jako nejlepší cesta k realizaci pravého opaku slibovaného. Nesourodá vládní koalice nedokázala být ani proevropskou, ani protikorupční, tím méně proreformní a prorůstovou. Nakonec se nedokázala ani udržet u moci. Prodlužování agonie by jen znásobilo a prohloubilo problémy, což přihraje komunistům další procenta.

Troufám si tvrdit, že nynější vládní krize není katastrofou. Je důkazem, že česká společnost si nenechá dlouhodobě lhát a voliči se nenechají vodit za nos. Předčasné volby mohou tuto situaci demokraticky a férově vyřešit. Grossovy pokusy o kulatý čtverec nikoliv.

Vyšlo v LIDOVÝCH NOVINÁCH

pondělí, června 28, 2004

konec vlády Vl.Špidly

- STŘEDOČEŠTÍ SOCIÁLNÍ DEMOKRATÉ PODPOŘILI GROSSE, ŠPIDLU ODMÍTLI
Středočeští sociální demokraté v tajné anketě vyjádřili drtivou podporu statutárnímu místopředsedovi ČSSD Stanislavu Grossovi. Naopak nedali důvěru předsedovi strany Vladimíru Špidlovi. Po zasedání krajského výkonného výboru rozšířeného o poslance, senátory a předsedy okresních a místních stranických organizací to novinářům řekl šéf středočeských sociálních demokratů Richard Dolejš. Hlasování středočeské ČSSD o tom, zda má vládní koalice zůstat zachována nebo má sociální demokracie z nynější vlády odejít, však dopadlo podle Dolejše nerozhodně. Krajský výbor, který výsledky hlasování o důvěře předním stranickým politikům potvrdil, nepřijal k patovému výsledku žádné usnesení.

- ČESKOU REPUBLIKU PŘIJDE VYSLÁNÍ CHEMIKŮ DO ATÉN NA DESET MILIONŮ
Přibližně deset milionů korun bude stát Českou republiku vyslání stovky vojáků do Atén k ochraně olympijských a pak i paralympijských her. Řekl to ministr obrany Miroslav Kostelka. ČR přitom hradí třetinu celkových nákladů, o zbytek se podělí Řecko a Severoatlantická aliance. S vysláním vojenských odborníků na detekci chemických zbraní a likvidaci následků jejich použití souhlasila ve středu vláda, nyní jej projednaly a schválily obě komory parlamentu.

neděle, června 27, 2004

vládní krize

Vedení strany jednalo také o tom, zda má ČSSD zůstat v koalici. Podle neoficiálních informací se pro další setrvání v koalici vyslovila jen nepatrná část delegátů.
Klaus rozhodne, až obdrží demisi

Prezident Václav Klaus vyčká, až dostane do rukou oficiální demisi premiéra Vladimíra Špidly. "Poté teprve rozhodne o dalších krocích," řekl ČTK prezidentův tajemník Ladislav Jakl v reakci na zprávu o Špidlově rezignaci na funkci premiéra i předsedy ČSSD.

Prezident je nyní na konferenci v Crans Montaně ve Švýcarsku. Do České republiky se vrátí v neděli ráno. V pondělí a v úterý má Klaus zastupovat zemi na summitu NATO v Istanbulu.Proti Špidlovi hlasovalo 103 lidí, k vyslovení nedůvěry ale bylo třeba 109 hlasů. Špidlův rival, místopředseda strany Stanislav Gross, naopak v hlasování poměrně jednoznačně uspěl. Pro vyslovení nedůvěry Grossovi hlasovalo 51 delegátů a podpořilo ho 106. Hlasování se zúčastnilo 165 lidí, kteří odevzdali 157 platných hlasů.

Unie svobody je připravena na odchod do opozice

Unie svobody-DEU je připravena existovat i v opozici. Na rezignaci premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidly a pád vlády těmito slovy reagoval odcházející předseda Unie svobody-DEU a vicepremiér Petr Mareš. Zpráva o pádu vlády zastihla unionisty na mimořádném sjezdu v Hradci Králové. Mareš považuje za "nejčistší" řešení vzniklé situace vyhlášení předčasných voleb.

Jeden z kandidátů na Marešova nástupce ministr Pavel Němec je však stále ještě připraven podílet se i na koalici, která bude mít ve sněmovně většinu a nebude závislá na podpoře komunistů.

"Kandidáti na nového předsedu unie jsou připraveni na obě alternativy, tedy i na to vést stranu v opozici," řekl Mareš novinářům. Ukázalo se podle něj, že koaliční smlouvu unionisté nakonec splnili. "My jsme ji neporušili," konstatoval s tím, že to sociální demokraté byli slabí. O demisi vlády a dalším postupu unionistů bude ještě dnes večer v Hradci jednat republikový výbor strany.

Lidovci jsou připraveni jednat o koalici bez podpory komunistů

Křesťanští demokraté jsou připraveni jednat o nové vládě pouze v případě, že nebude potřebovat podporu komunistů. Řekl to dnes první místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal krátce po té, co rezignoval šéf ČSSD a premiér Vladimír Špidla.

Stejně jako předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jaromír Talíř Kasal neví, koho prezident Václav Klaus pověří složením kabinetu. "Počkáme ale, až premiér doručí dopis s rezignací prezidentovi," řekl Talíř ČTK. Oba zopakovali, že možné alternativy už lidovci probírali a trvají na tom, že nepůjdou do žádné vlády, která by se ve sněmovně musela opírat o hlasy komunistů. O spolupráci s lidovci už dříve projevil zájem první místopředseda ČSSD Stanislav Gross, který zřejmě Špidlu nahradí. Tato koalice by ale byla menšinová.

Lidovce na rozdíl od unionistů, kteří jsou na sjezdu v Hradci Králové, zastihla zpráva o pádu vlády v době volna. Kasal nepředpokládá, že by se vedení KDU-ČSL sešlo ještě dnes. Ví zatím jen tolik, že koaliční partneři se sejdou jako obvykle v úterý ráno.

KSČM by podpořila menšinovou vládu ČSSD, ODS chce předčasné volby

Komunisté by za určitých podmínek v parlamentu podpořili vznik menšinové vlády ČSSD, uvedl dnes předseda KSČM Miroslav Grebeníček. ODS by podle svého šéfa Mirka Topolánka uvítala pouze takovou vládu, například úřednickou, která by vedla k předčasným volbám.

Topolánek a Grebeníček to dnes řekli ČTK v reakci na konec současné koaliční vlády, který vyvolaly rezignace Vladimíra Špidly na pozice premiéra i předsedy ČSSD. Topolánka tento vývoj nijak nepřekvapil, čekal ho. Grebeníček Špidlův krok uvítal. Podle něj se Špidla stal z levičáka "extremistou". "Je dobře, že tato figurka odchází z politické scény," prohlásil Grebeníček.

cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna