sobota, července 10, 2004

čachry s mandáty na podporu vlády

Poslanec Marian Bielesz zvažuje možnost, že by se vzdal svého poslaneckého mandátu. Definitivně však ještě není rozhodnut. Pokud by se mandátu vzdal, bylo by to jeho svobodné rozhodnutí, a nikoli výsledek nátlaku od vedení US-DEU či jiných koaličních stran. I když se ještě definitivně nerozhodl, zda se mandátu nakonec skutečně vzdá, dal Bielesz najevo, že nyní stojí blíže tomu, že sněmovnu opustí. Sněmovna nyní nejedná, a Bielesz se proto mandátu nemůže vzdát slovním prohlášením. Může to udělat notářsky ověřeným zápisem, v němž své rozhodnutí oznámí předsedovi sněmovny. Jestliže to udělá, nahradí ho v poslaneckých lavicích unionista Zdeněk Kořistka, který již byl poslancem v minulém volebním období.

- ARMÁDA MŮŽE PRODAT PŘEBYTEČNÉ LETOUNY L-159, VLÁDA SOUHLASÍ
Armáda může prodat desítky přebytečných letounů L-159 ze své výzbroje, vláda vyhověla žádosti ministerstva obrany o povolení k prodeji. Jindřich Marek z tiskového odboru kabinetu novinářům řekl, že vojáci si chtějí ponechat 18 těchto letounů pro aktivní službu a dalších šest jako zálohu. Z původních 71 strojů jich tedy zbývá 47, pro které musí armáda najít kupce v zahraničí. Mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha řekl, že zájemců o koupi bitevníků je dost, žádné země však nejmenoval. Jde údajně zejména o ty státy, které nechtějí čekat na výrobu nových letadel v Aeru Vodochody.

- BUZKOVÁ: PŘEVEDENÍ PENĚZ PRO ŠKOLY MŮŽE ZNAMENAT ROZDÍLNÉ PLATY
Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) nesouhlasí s rozhodnutím vlády, aby kraje od příštího roku dostávaly přímo 15 procent z vybraných daní. Kraje by tak navíc ročně získaly zhruba 27 miliard korun. Pokud návrh schválí parlament, může to znamenat rozdílné odměňování učitelů škol zřizovaných kraji v jednotlivých regionech, řekla Buzková novinářům po zasedání kabinetu premiéra Vladimíra Špidly.

- MENŠÍ PRAVICOVÉ STRANY SI V SENÁTNÍCH VOLBÁCH NECHTĚJÍ KONKUROVAT
Menší pravicové strany si možná v podzimních senátních volbách nebudou konkurovat. Liberální reformní strana (LiRA) dostala podle svého předsedy Milana Hamerského příslib od Sdružení nezávislých (SNK), Cesty změny, Občanské demokratické aliance a Klubu angažovaných nestraníků, že proti jeho kandidátům nepostaví své adepty na senátory. LiRA vysílá do senátních voleb exministra pro privatizaci Tomáše Ježka, bývalého poslance US-DEU Petra Matějů, berounského starostu Jiřího Bessera a opětovně i jihomoravského zastupitele Jiří Löwa, který se o vstup do horní komory pokoušel už v loňských doplňovacích volbách v Brně, Chtěl nahradit Dagmar Lastoveckou, která se stala ústavní soudkyní.

- DOPLŇOVACÍ VOLBY DO SENÁTU BUDOU NA POČÁTKU ŘÍJNA
Doplňovací volby do Senátu v obvodu Prahy 4 a na Znojemsku se uskuteční 8. a 9. října. O termínu rozhodl prezident Václav Klaus. Informoval o tom mluvčí Hradu Petr Hájek. Kandidátky musí být předloženy nejpozději 46 dní před volbami, tedy do 23. srpna. Doplňovací volby budou předcházet pravidelné obměně třetiny členů horní komory, která se uskuteční zřejmě v listopadu. V říjnu budou lidé v Praze 4 a na Znojemsku vybírat nové senátory proto, že Vladimír Železný (lídr hnutí Nezávislí) a Josef Zieleniec (lídr Sdružení nezávislých a Evropských demokratů) byli zvoleni v červnu do Evropského parlamentu. Nástupci Zieleniece a Železného budou zvoleni jen na zbytek jejich funkčního období, ne na celých šest let. V případě Zieleniece jsou to dva roky, u Železného čtyři.

pátek, července 09, 2004

Gross kšeftuje s posty

- ČSSD NABÍDLA ODS VĚTŠÍ PODÍL NA KONTROLE VLÁDY, ODS TO ODMÍTLA
Lídři sociální demokracie ODS nabídli větší množství kontrolních funkcí v parlamentu i mimo něj. Z jejich vyjádření vyplynulo, že ve hře se ocitly mimo jiné funkce šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu, ale třeba i předsedy sněmovního rozpočtového výboru, v jehož čele teď stojí šéf lidovců Miroslav Kalousek. Občanští demokraté ale označili návrhy ČSSD za opoziční smlouvu číslo 2 a odmítli je. Nevzali si čtyřiadvacetihodinovou lhůtu na jejich posouzení, jak to navrhli zástupci ČSSD. Občanští demokraté i po schůzce setrvali na požadavku předčasných parlamentních voleb, což ale sociální demokraté odmítli.

- O POSTOJI KSČM K FORMOVÁNÍ VLÁDY ROZHODNE ÚSTŘEDÍ PŘÍŠTÍ PÁTEK
Závěry ze setkání předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka s šéfem ČSSD Stanislavem Grossem o podobě budoucí vlády zhodnotí 16. července ústřední výkonný výbor komunistické strany. Až z něj vyplynou doporučení pro naše poslance a senátory, řekl Grebeníček. Gross je podle něho s harmonogramem komunistů, který může oddálit sestavení kabinetu, seznámen. Komunisté do vyjednávání se sociálními demokraty jdou s podmínkou, že podpoří pouze takovou vládu, která půjde mírně doleva od programu končícího kabinetu Vladimíra Špidly.

- GREBENÍČEK CHCE JEDNAT O PROGRAMU, PERSONÁLNÍ NÁVRHY PRÝ NEMÁ
Předseda KSČM Miroslav Grebeníček hodlá s úřadujícím předsedou sociálních demokratů Stanislavem Grossem jednat o programu formující se vlády, nikoli probírat její personální složení a obsazení dalších vrcholných funkcí. Vůbec se mi nelíbí, že se strany dosavadní koalice zatím nebaví o programu, se kterým ve společnosti neuspěly, řekl ke schůzce s Grossem, která se uskuteční ve čtvrtek. Grebeníček neočekává od schůzky nic převratného pro svou stranu. Nechá se prý překvapit, s čím Gross přijde. Distancoval se od toho, že by komunisté chtěli za podporu vlády sociálních demokratů funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Řekl jsem pouze, že kdyby náhodou ČSSD dospěla k závěru, že by odstupující premiér Vladimír Špidla nezvládl tuto funkci, měli bychom k dispozici řadu lidí, vysvětloval, jak se informace o tomto požadavku dostala do médií.

- ODCHÁZEJÍCÍ VLÁDA ZHODNOTÍ, JAK FUNGUJÍ DAŇOVÉ ZMĚNY
Ministři končícího kabinetu premiéra Vladimíra Špidly na zasedání proberou, jak se vládě podařilo nastartovat reformu veřejných financí. Právě změny v daních a jejich dopad na sociálně slabší občany vnášely dlouhodobé napětí mezi vládní koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů. Členové kabinetu, které má zanedlouho vystřídat tým sestavovaný úřadujícím předsedou ČSSD Stanislavem Grossem, budou také řešit další postup při zadávání některých státních zakázek a návrh zákona o rozpočtovém určení daní. Ten by měl přivést víc peněz do krajů. Ministr obrany Miroslav Kostelka předloží návrh na uvolnění nepotřebných letounů L-159 z výzbroje české armády. Na programu má vláda také rozvoj cyklistické dopravy, knihoven a center základního výzkumu.

- ŠPIDLA STÁLE PŘESVĚDČEN, ŽE VZNIK KOALICE BYLA SPRÁVNÁ KONCEPCE
Odstupující premiér Vladimír Špidla (ČSSD) je přesvědčen o tom, že vznik koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU před dvěma lety byla správná koncepce. Přiznal ale, že se mu v sociální demokracii nepodařilo obhájit názor, že vznik této koalice má politickou logiku a je prospěšný pro Česko i ČSSD. Nakonec v delší perspektivě se ukáže, že tato koncepce byla správná. Že byla v určitý okamžik poražena, to je jiná věc, řekl, aniž by chtěl jakkoli komentovat současné vyjednávání o nové vládě. Lídři dosavadních vládních stran by chtěli v koaliční spolupráci pokračovat. /http://www.ihned.cz/

čtvrtek, července 08, 2004

jednání o nové vládě pobíhají

- GROSS SE PŘÍŠTÍ TÝDEN SETKÁ S OPOZICÍ - TOPOLÁNKEM A GREBENÍČKEM
Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross se příští týden setká se šéfy opozičních KSČM a ODS Miroslavem Grebeníčkem a Mirkem Topolánkem. Očekává se, že předmětem schůzek bude formování nové vlády po demisi kabinetu premiéra Vladimíra Špidly. S Topolánkem se sejde dnes, s Grebeníčkem ve čtvrtek. Předseda Unie svobody-DEU Pavel Němec uvedl, že právě po schůzkách Grosse s opozičními předáky očekává klíčové jednání lídrů ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU o nové vládě. Představitelé těchto stran dávají přednost tomu, aby společně pokračovali v koaličním vládnutí. ODS nejdůrazněji požaduje předčasné volby. Ostatní parlamentní strany je považují za nejzazší možné řešení.

- PÁD VLÁDY MŮŽE ZKOMPLIKOVAT OTEVŘENÍ TRHU S POVOLENKAMI PRO EMISE
Pád vlády zřejmě dál odsune přijetí národního alokačního plánu pro trh s emisemi skleníkových plynů. Česká republika měla dokument, podle kterého by měly být povolenky rozděleny jednotlivým firmám k 1. lednu příštího roku, koncem května odevzdat Bruselu. Dostala se ale už na jaře do skluzu. Ministerstvo životního prostředí hodlalo návrh předložit vládě tento měsíc. Zatím nevypořádalo ani všechny připomínky a nestihne to ani do příštího pátku, jak plánovalo. Proti návrhu v uplynulém týdnu vystoupily hnědouhelné společnosti, počet povolenek, které mají dostat, mají za nízký. Návrh stanovující, jak budou průmyslovým a energetickým firmám rozdělovány povolenky na emise kysličníku uhelnatého, by podle nich mohl způsobit pokles výroby elektřiny z hnědého uhlí až o čtyři terawatthodiny ročně, tedy o jednu dvacetinu celkové výroby elektrické energie v Česku. Mezi další důsledky by podle nich patřilo propuštění až několika tisíc zaměstnanců hnědouhelných dolů a elektráren a výrazné zvýšení nákladů pro spotřebitele.

- KALOUSEK: NEZASEDNEME DO VLÁDY, KTEROU BY PODPOŘIL KOMUNISTA
Křesťanští demokraté trvají na tom, že nezasednou do vlády, která by se musela spoléhat na podporu komunistů. Přesto považuje předseda lidovců Miroslav Kalousek za legitimní, že chce šéf ČSSD Stanislav Gross jednat i s KSČM. Na schůzce s Grossem, kterého pověřil sestavením vlády v pátek prezident Václav Klaus, podle Kalouska nezaznělo, že by Gross do vlády s komunisty opravdu šel. Jak dlouho sestavování nového kabinetu potrvá, si Kalousek netroufá odhadovat. Najít novou vládu je podle něj důležité z hlediska stability země, nemělo by to být však na úkor kvality dosažené shody.

- MINISTERSTVO OBRANY BRÁNÍ SVÉ ÚŘEDNÍKY OBVINĚNÉ Z KORUPCE
Ministerstvo obrany se rozhodlo bránit své úředníky obviněné z toho, že vzali 100.000 dolarů (asi 2,7 milionu korun) jako úplatek v souvislosti s nákupem ruské vojenské techniky. Úřad již podal dvě trestní oznámení, jimiž se nyní začíná zabývat policie. V jednom z trestních oznámení žádá náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva policii, aby prověřila jednání zástupce české pobočky společnosti Iljušin Petra Vrony. Státní zastupitelství pro Prahu 6 oznámení před týdnem předalo vyšetřovateli, protože ho považuje za odůvodněné. Rusko má dodávkou vojenského materiálu splatit svůj dluh vůči Česku. Původně byla ve hře velkokapacitní dopravní letadla typu Iljušin nebo Antonov, armáda se nakonec rozhodla pro vrtulníky. Postup ministerstva zástupci společnosti Iljušin v ČR letos v dubnu zpochybnili, záležitost začal prošetřovat policejní útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

středa, července 07, 2004

letem světem

- BODOVÝ SYSTÉM PRO ŘIDIČE SE BUDE SCHVALOVAT ASI AŽ PO PRÁZDNINÁCH
Pravděpodobně až po parlamentních prázdninách bude sněmovna schvalovat novelu zákona, která zavádí bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů. Poslanci těsně před schvalováním vrátili novelu do druhého čtení, což znamená, že k ní mohou ještě podávat pozměňovací návrhy. Opakované druhé a třetí čtení se tak zřejmě uskuteční až v září. Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) považuje odklad schvalování zákona za chybu.

- ŠKOLSKÝ ZÁKON MÁ ODBOURAT BIFLOVÁNÍ, ODS SI TO ALE NEMYSLÍ
Školský zákon, který schválila sněmovna, má podle vlády modernizovat české školství a omezit biflování. Na školách by se mělo začít učit jinak - vzdělávací programy budou předepisovat základní rámec znalostí a dovedností. Učitelé by měli mít možnost žáky známkovat, slovně hodnotit nebo kombinovat oba způsoby. Opoziční ODS ale normu kritizuje. Šéf školského výboru Walter Bartoš (ODS) uvedl, že o rámcových programech podle něj zákon sice mluví, výzkumné ústavy nad nimi bádají, ale v podstatě je prý ještě nikdo neviděl.

- OD ROKU 2006 MÁ BÝT MOŽNÉ ŽÁDAT O OBČANSKÝ PRŮKAZ I PŘES INTERNET
Lidé budou moci od příštího roku požádat o nový občanský průkaz i poštou, od roku 2006 i přes internet. Za ztrátu či zneužití občanského průkazu nebo cestovního pasu, případně jejich odebrání nebo poskytnutí jako zástavy, má hrozit pokuta až 10.000 korun, tedy dvojnásobek dosavadní částky. Počítá s tím novela zákona o občanských průkazech, kterou schválila sněmovna. Novelu musí ještě posoudit Senát a prezident. Čeští občané by si podle novely mohli vyzvednout občanský průkaz na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností nebo matričním úřadu podle vlastního rozhodnutí, které uvedou při vyplňování formuláře. Žádost podávanou přes internet bude nutné opatřit takzvaným zaručeným elektronickým podpisem a přiložit k ní digitálně zpracovaný podpis a fotografii.

- SNĚMOVNA PODPOŘILA VYSLÁNÍ CHEMIKŮ NA OCHRANU OLYMPIÁDY V ŘECKU
Poslanecká sněmovna podle očekávání podpořila vyslání až 100 českých vojáků do Řecka, kde mají koncem léta pomáhat při zajišťování bezpečnosti letní olympiády a paralympijských her v Aténách. Senát má o jejich vyslání hlasovat 13. července. Česko vyšle do Řecka vojenské odborníky na detekci chemických zbraní a likvidaci následků jejich použití. Na základě souhlasu dolní komory budou moci v Řecku působit od 28. července do 30. září.

- ZÁBRANY BUDE MOŽNÉ BUDOVAT I VÍCE NEŽ 50 METRŮ OD HRANIC
Zábrany, které mají zamezit nedovolenému překračování státních hranic, by se mohly v budoucnu umisťovat i ve větší vzdálenosti než 50 metrů od hranice. Nyní je může policie umisťovat maximálně do 50 metrů od hranice. To ale působí problémy lidem, kteří se kvůli zábranám a dalším technickým opatřením obtížně dostávají ke svým majetků. Změna vzdálenosti pro umístění zábran je součástí novely zákona o ochraně státních hranic, kterou navrhl poslanec ODS Martin Říman a kterou bez problémů schválila Poslanecká sněmovna. Ještě ji bude muset posoudit Senát a podepsat prezident Václav Klaus.

- KLAUS POVĚŘÍ ŠPIDLU DOČASNĚ FUNKCÍ MINISTRA SPRAVEDLNOSTI
Premiér Vladimír Špidla povede dočasně ministerstvo spravedlnosti. Prezident Václav Klaus totiž vyhověl jeho žádosti a rozhodl se, že jej pověří funkcí ministra spravedlnosti ve chvíli, kdy Špidlova vláda podá demisi. Do jmenování vlády nové bude tedy odcházející premiér sedět v křesle předsedy vlády i ministra spravedlnosti. Informoval o tom ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek.

- SNĚMOVNA ODLOŽILA SCHVALOVÁNÍ ČESKO-SLOVENSKÉ HRANIČNÍ SMLOUVY
Nejméně o několik měsíců odložila Poslanecká sněmovna schvalování smlouvy, která má zpřísnit režim na hranici mezi Českem a Slovenskem. Za odkladem její ratifikace stál odpor opozice i některých vládních poslanců, podle nichž smlouva zkomplikuje život občanům žijícím podél hranice. Schvalování smlouvy se zastavilo i na Slovensku, jehož vláda stáhla dokument z tamějšího parlamentu již koncem května. Formálně sněmovna odročila projednávání smlouvy až do doby, než ji znovu projedná její zahraniční výbor. Termín jeho debaty ale nestanovila. Dá se očekávat, že výbor ji posoudí až po letních prázdninách, takže na program sněmovny jako celku by se mohla vrátit nejdříve koncem léta, nebo až na podzim. Zahraniční výbor smlouvu projednal již v květnu, přičemž ji nepodpořil.

- DOSAVADNÍ KOALICE CHCE SPOLEČNĚ HLEDAT ŘEŠENÍ, ČEKÁ NA KLAUSE
Dosavadní strany vládní koalice chtějí společně hledat východisko ze současné situace po pádu kabinetu Vladimíra Špidly. Na schůzce se lídři ČSSD, KDU- ČSL a US-DEU shodli, že nyní je ale na tahu prezident Václav Klaus, který pověří některého politika podle vlastního uvážení sestavením nové vlády. Žádné konkrétní závěry ani představy dalšího řešení z ani ne hodinového jednání ve Strakově akademii nevyplynuly. Teprve po prezidentově rozhodnutí je možné hledat varianty příštího modelu vlády, uvažovat o programovém prohlášení i personálním složení týmu. Předsedové všech koaličních stran jednoznačně odmítli spolupráci s komunisty a také ocenili odstupujícího premiéra Špidlu.

- POSLANECKÝ KLUB US-DEU SE ROZPADÁ, VRBÍK A BIELESZ CHTĚJÍ ODEJÍT
Poslanecký klub vládní Unie svobody- DEU se rozpadá. Poslanec Marian Bielesz svým kolegům oznámil, že tuto frakci opustí koncem týdne, jeho kolega Tomáš Vrbík to zřejmě udělá také. Nechtějí, aby unionisté zůstali součástí vládní koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Novinářům to řekl předseda strany Pavel Němec.

- ODS ZAČALA PŘIPRAVOVAT ÚSTAVNÍ ZÁKON O PŘEDČASNÝCH VOLBÁCH
Občanští demokraté začali připravovat a podepisovat návrh ústavního zákona o zkrácení volebního období a konání mimořádných voleb. Řekl předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. To však neznamená, že by ODS zákon okamžitě i předkládala, zdůraznil. Není na něm datum, nicméně chceme ho mít připravený a podepsaný členy klubu, aby mohl být předložen, řekl. Ústavní zákon musí schválit obě komory parlamentu, a to třípětinovou většinou, která ve sněmovně představuje 120 hlasů a v Senátu hlasy 49 senátorů při účasti všech 81 členů horní komory. Ve dvousetčlenné sněmovně tato většina představuje 120 hlasů.

úterý, července 06, 2004

kdo podpoří novou vládu

- VEDENÍ SNĚMOVNY SE V PÁTEK RÁNO SETKÁ S PREZIDENTEM KLAUSEM
Vedení Poslanecké sněmovny se dnes ráno setká s prezidentem Václavem Klausem. Důvodem schůzky by měla být situace ve sněmovně po demisi vlády a také formování nového kabinetu. Novináře o chystané schůzce informoval předseda dolní komory Lubomír Zaorálek. Podle informací se setkání, jehož se zúčastní i místopředsedové sněmovny, uskuteční z prezidentovy iniciativy. Začne na Pražském hradě v 08:30. Zaorálek předpokládá, že schůzka bude mít spíše informativní charakter a nevyplynou z ní zvláštní závěry.

- KOTT VSTOUPIL K UNIONISTŮM, VRBÍK ODCHÁZÍ, ROZHODNE BIELESZ
Nezařazený poslanec a bývalý občanský demokrat Petr Kott posílil poslanecký klub US-DEU. Vyšší počet členů však sněmovní frakce dlouho mít nebude. Od soboty přestane být jejím členem Tomáš Vrbík. Své rozhodnutí oznámil předsedovi sněmovny. Pokud se tak nakonec zachová i jeho kolega Marian Bielesz, zůstane v klubu jen devět poslanců, což bude znamenat jeho zánik. Klub musí mít nejméně deset členů. Kott byl kvůli opilosti loni vyloučen z ODS a sám odešel z poslaneckého klubu této strany. Při hlasování o klíčových zákonech reformy veřejných financí se opil a nemohl hlasovat.

- LIBERECKÝ PRAPOR NATO MŮŽE DO AKCE A CHYSTÁ SE NA OLYMPIÁDU
Liberecký mnohonárodní prapor sil rychlého nasazení NATO může zasahovat kdekoli na světě. Zvládnul totiž všechna potřebná cvičení. Prapor má na starosti boj se zbraněmi hromadného ničení. Nyní se chystá na zhruba dvouměsíční misi, při níž bude zřejmě zajišťovat bezpečnost na letní olympiádě a paralympiádě v řeckých Aténách. Řekl to velitel praporu Vratislav Osvald.

- KSČM VĚŘÍ, ŽE DOSTANE POZVÁNÍ NA HRAD KVŮLI FORMOVÁNÍ NOVÉ VLÁDY
Komunisté věří, že dostanou pozvání na Hrad kvůli sestavování nové vlády. Prezident Václav Klaus je zatím ke konzultacím nepřizval stejně jako dosud vládní US-DEU; jeho mluvčí dal najevo, že by prezident nejmenoval vládu podporovanou komunisty. Místopředseda poslanců KSČM Alexandr Černý novinářům řekl, že prezident si zatím možná neuvědomil politickou realitu, připomněl mu jeho návštěvy v poslaneckém klubu KSČM před volbou hlavy státu.

- PARLAMENTNÍ ROZPRAVA O GRIPENECH SKONČILA BEZ KONKRÉTNÍCH ZÁVĚRŮ
Bez konkrétních závěrů skončila dvouhodinová parlamentní rozprava o pořízení nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu. Dopředu se ovšem ani nečekalo, že by sněmovna mohla rozhodnutí kabinetu o pronájmu 14 strojů od Švédska zvrátit nebo ovlivnit, neboť o tom ani v minulosti nerozhodovala. Podle očekávání se sněmovna stala hlavně bojištěm, kde se slovně utkaly vládní ČSSD a opoziční ODS, která se od pořízení gripenů distancovala. Vládní rozhodnutí hájili premiér Vladimír Špidla (ČSSD) a ministři obrany Miroslav Kostelka (nestraník) a průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). Odmítli ale zveřejnit utajované části smluv o pronájmu letounů a podrobnosti o programech zpětných investic do české ekonomiky, takzvaných offsetech, jež jsou součástí smluv. Nechtěli to učinit bez souhlasu podniků, jichž se to týká.

pondělí, července 05, 2004

vláda definitivně odstoupila

- OMBUDSMAN MOŽNÁ BUDE MOCI LÉPE CHRÁNIT LIDI VE VĚZENÍ A ÚSTAVECH
Úřad ombudsmana bude mít možná větší pravomoci při ochraně práv lidí pobývajících například ve věznicích či ústavech pro mentálně postižené. S rozšířením působnosti v této oblasti počítá novela zákona, kterou schválila odstupující vláda. Návrh nyní putuje do sněmovny. Doposud mohli lidé z ombudsmanova úřadu navštívit například vazební věznice buď z vlastní iniciativy, nebo na základě stížnosti. Podle novely mají mít přístup také do dalších zdravotnických a sociálních zařízení, jako jsou třeba ústavy pro mentálně postižené.

- ŠPIDLA OZNÁMIL VLÁDĚ DEMISI, KLAUSOVI JI PŘEDÁ VE ČTVRTEK
Premiér Vladimír Špidla na jednání vlády podle očekávání oznámil ministrům, že se rozhodl podat demisi. Prezidentovi Václavu Klausovi svoji rezignaci, která automaticky znamená pád celé vlády, oficiálně oznámí dnes. Špidlův tým bude zemi spravovat do jmenování nového kabinetu. Jak dlouho bude odstupující kabinet vládnout, záleží na dohodě politiků, žádná zákonná lhůta není. Koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU padla po necelých dvou letech existence poté, co se Špidla kvůli nízké podpoře své mateřské ČSSD rozhodl rezignovat. Jakmile premiér oznámil kolegům své rozhodnutí, jménem koaličních partnerů mu poděkoval lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda a šéf unionistů, ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, řekl jeden z účastníků jednání. Za celou vládu pak Špidlu ocenil její nejstarší člen, sociálnědemokratický ministr kultury Pavel Dostál.

- KLAUS PODEPSAL ZÁKONY O KONTROLE OBCÍ A UTAJENÝCH PORODECH
Kraje, obce, jejich dobrovolné svazky, ale i Praha a její městské části budou moci požádat o kontrolu svého hospodaření. Stanoví to novely, které podepsal prezident Václav Klaus. Novela zákona o zdravotním pojištění zase mimo jiné umožní, aby nastávající matky v těžké životní situaci porodily dítě utajeně, ale přitom v nemocnici. Informoval o tom prezidentův mluvčí Petr Hájek. Hospodaření obcí, jejich svazků, Prahy a jejích městských částí a krajů budou přezkoumávat dílem krajské úřady, dílem ministerstvo financí a v některých případech i auditoři.

- KLAUS SESTAVENÍM VLÁDY NIKOHO NEPOVĚŘIL; ROZHODNE ZA NĚKOLIK DNÍ
Prezident Václav Klaus po schůzkách s předsedy tří stran řekl, že žádný z jejich návrhů na řešení situace po demisi vlády není hotovým projektem. Sestavením nového kabinetu proto nikoho nepověřil. Rozhodne až za několik dní. Šéfové ODS a lidovců Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek prezidentovi doporučili, aby tímto úkolem pověřil úřadujícího předsedu ČSSD Stanislava Grosse. Sami o tuto roli nestojí, řekl Klaus. Poznamenal, že to pro něj bylo překvapení.

cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna