pátek, srpna 06, 2004

deficit klesá

- GROSSŮV KABINET JE ÚPLNÝ, MINISTREM ZEMĚDĚLSTVÍ ZŮSTANE PALAS Ministrem zemědělství bude i v nové vládě premiéra Stanislava Grosse sociální demokrat Jaroslav Palas. Řekl to šéf Grossovy kanceláře Zdeněk Šarapatka. Premiér Gross se rozhodl navrhnout pana Palase na ministra zemědělství, uvedl. Obsazení ministerstva bylo poslední neznámou v sestavě nového kabinetu. V souvislosti s křeslem ministra zemědělství se mluvilo také o Ladislavu Skopalovi (ČSSD), který předsedá zemědělskému výboru Poslanecké sněmovny.

- DEFICIT ROZPOČTU KLESL NA 48,8 MLD. KČ, STÁT VYBRAL VÍCE DANÍ Schodek státního rozpočtu ke konci července překvapivě mírně klesl na 48,8 miliardy z červnových 49,7 miliardy korun. Rostly nedaňové příjmy a stát vybral více peněz i na daních. Loni stát ve stejném období hospodařil s deficitem přes 62 miliard korun, sdělilo v tiskové zprávě ministerstvo financí. Stát vybral v červnu na daních přes 35 miliard korun, což je o více než dvě miliardy více než v předchozích měsících. Osm miliard korun doplatily na daních z příjmu firmy, které využívaly daňové poradce. Po červnovém výpadku se opět zvýšil výběr daně z přidané hodnoty, meziročně o deset procent více stát vybral na spotřebních daních.

čtvrtek, srpna 05, 2004

důvěra vládě v úterý

- SNĚMOVNA BY MOHLA O DŮVĚŘE VLÁDĚ HLASOVAT V ÚTERÝ 24. SRPNA Sněmovna by mohla o důvěře vládě hlasovat 24. srpna. Předseda poslanců ČSSD Petr Ibl řekl, že taková je předběžná dohoda. Potvrdit termín by podle něj měla středeční schůzka koaličních politiků, takzvaná koaliční devítka. Předsedové a další členové vedení ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali ve sněmovně koaliční smlouvu. Prezident novou vládu pod vedením premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) zatím nejmenoval, staronová koalice ale ve smlouvě slibuje mimo jiné podporu podnikání, vzdělání, rodin s dětmi, boj s nezaměstnaností a snižování schodku veřejných rozpočtů.

- GROSS: BEZPEČNOST VE MĚSTECH ZÁLEŽÍ I NA PŘÍSTUPU SAMOSPRÁVY Premiér Stanislav Gross je přesvědčen o tom, že za bezpečnost ve městech je do značné míry zodpovědná místní samospráva, nikoli jen stát a policie. Dosluhující ministr vnitra tak reagoval na výbuch v centru Prahy. Neznámý útočník hodil granát do auta, v němž seděl izraelský majitel kasina na pěší zóně, 18 lidí při tom zranil. Podle dosavadních informací šlo o vyřizování účtů v izraelském podsvětí.

- LÍDŘI KOALICE PODEPSALI SMLOUVU, O PODPOŘE ČSSD GROSS NEPOCHYBUJE Předsedové a další členové vedení ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali ve sněmovně koaliční smlouvu. Prezident novou vládu pod vedením premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) zatím nejmenoval, staronová koalice ale ve smlouvě slibuje mimo jiné podporu podnikání, vzdělání, rodin s dětmi, boj s nezaměstnaností a snižování schodku veřejných rozpočtů. Premiér a šéf ČSSD Gross je přesvědčen o tom, že jeho vláda vydrží až do řádných voleb v roce 2006. Nepochybuje ani o tom, že ruku pro ni zvedne i všech 70 poslanců sociální demokracie, ačkoli někteří mají k jejímu personálnímu složení výhrady.

středa, srpna 04, 2004

nejmémě vysokoškoláků v Česku

- KLAUS SE LOUČIL SE ŠPIDLOVOU VLÁDOU, VĚTŠINA MINISTRŮ ALE ZŮSTÁVÁ Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě odcházející vládu Vladimíra Špidly, která již za několik dní předá správu země svým nástupcům v kabinetu Stanislava Grosse. Většina ministrů ale ve funkcích zůstává. Vládu opustí zřejmě jen Špidla, vicepremiér Petr Mareš a ministři obrany a zdravotnictví Miroslav Kostelka a Jozef Kubinyi, který jako jediný z dosluhující vlády na setkání chyběl. Kdy Grossův tým oficiálně jmenuje, zatím Klaus neoznámil.

- ČSÚ: ČESKO PATŘÍ MEZI ZEMĚ EU S NEJMENŠÍM POČTEM VYSOKOŠKOLÁKŮ Česká republika patří mezi země Evropské unie s nejnižším počtem vysokoškoláků. Před dvěma lety bylo v Česku ve věkové skupině 25 až 64 let jen 12 procent absolventů vysokých škol. Stejný počet lidí s vysokoškolským diplomem mělo Polsko, méně jich bylo na Slovensku, v Itálii a Portugalsku, nejvíce pak v Litvě - téměř 45 procent. Novináře o tom informovali pracovníci Českého statistického úřadu. Na vysokých školách studuje podle šetření ČSÚ více žen než mužů, s výjimkou doktorandských programů. Ženy studují zejména společenské vědy, obchod a právo, kde jich jsou téměř dvě pětiny; pětina jich volí obory zaměřené na vzdělávání a výchovu. Muži převažují na technických školách, kde jich je více než třetina; pětina mužů studuje společenské vědy, obchod a právo.

- KOALICE PODEPÍŠE SMLOUVU Lídři ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU dnes dopoledne podepíší koaliční smlouvu. Prezident Václav Klaus pak odpoledne přijme členy odstupujícího kabinetu Vladimíra Špidly, kde je v roli ministra vnitra i nový premiér Stanislav Gross. Nelze tedy vyloučit, že Gross prezidentovi v rámci tohoto setkání předá seznam kandidátů do své vlády. Prezident podle spekulací má ke Grossovu kabinetu výhrady, s některými kandidáty do vlády se chce sejít. Zatím není zcela jasné, kdy kabinet jmenuje. Původně se hovořilo o úterý 3. srpna. Očekává se, že sněmovna by mohla o důvěře vládě hlasovat kolem 20. srpna. Někteří poslanci ČSSD také nejsou obsazením nového kabinetu nadšeni, předpokládá se ale, že nakonec ho podpoří.

- NOVÁ VLÁDA PRÝ BUDE SNIŽOVAT POČET ÚŘEDNÍKŮ A PROVOZNÍ VÝDAJE Nová vláda by měla každý rok snížit počet úředníků ve státní správě o dvě procenta a provozní výdaje o pět procent. Řekl Milan Šimonovský (KDU-ČSL), který se má ve vládě Stanislava Grosse (ČSSD) stát ministrem dopravy a vicepremiérem. Gross na začátku jednání sliboval, že se pokusí omezit počet ministerstev. Nakonec ale sestavil kabinet, který má mít 18 členů, tedy o jednoho víc než odcházející tým Vladimíra Špidly. Šimonovský uvedl, že některé úřady a ministerstva by v tomto volebním období či v jeho závěru mohla ještě zaniknout. Hovořil o tom, že na konci funkčního období by ministerstvo informatiky mohlo opět splynout s ministerstvem dopravy, také ministerstvo pro místní rozvoj by podle něj mohlo skončit, protože jeho úkoly čím dál tím víc přebírají kraje.

úterý, srpna 03, 2004

výbuch v Praze

- VÝBUCH V PRAZE JE ÚDAJNĚ VYROVNÁVÁNÍ ÚČTŮ IZRAELSKÉHO PODSVĚTÍ Exploze v Praze je součástí rozsáhlého vyrovnávání účtů v izraelském podsvětí, uvedl izraelský vojenský rozhlas. Podle rozhlasu byl terčem útoku izraelský majitel pražského Casina Royal Assaf Abutbul, který ale vyvázl bez zranění. Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubrt řekl, že civilní kontrarozvědka je o útoku informována, ale jeho vyšetřování je zatím plně v rukou policie. Služba už prý navázala kontakt s policií a je připravena okamžitě spolupracovat. Assafův otec Felix byl zavražděn v Praze najatými vrahy před dvěma lety, u vchodu do kasina. Assaf pak začal otcovy aktivity přebírat. Abutbulovi právníci řekli izraelskému tisku, že jejich klient nemá nepřátele a že je v Praze kvůli ekonomickým aktivitám různého druhu. Česká policie vraždu dosud neuzevřela, řekl její vyšetřovatel.

- PREZIDENT SI CHCE PROMLUVIT S NĚKTERÝMI KANDIDÁTY DO VLÁDY Prezident Václav Klaus si chce osobně promluvit s některými kandidáty na ministry ve vládě premiéra Stanislava Grosse. Začátkem příštího týdne by měl Gross na Pražský hrad přinést jmenný seznam navrhované vlády, prezident si pak s některými kandidáty pohovoří. Nedá se zřejmě očekávat, že ten samý den, kdy Gross přinese seznam, Klaus vládu jmenuje. Vyplynulo to z vyjádření mluvčího prezidenta Petra Hájka. V minulých dnech se předpokládalo, že Grossův kabinet by mohl být jmenován již v úterý, nyní se ale nad tímto termínem vznáší otazník.

- ÚSTŘEDNÍ VÝBOR ČSSD VELKOU VĚTŠINOU PODPOŘIL GROSSOVU VLÁDU Ústřední výkonný výbor sociální demokracie velkou většinou hlasů podpořil vládu, kterou sestavil premiér a úřadující šéf strany Stanislav Gross. Gross krátce před hlasováním delegátům oznámil, že nestojí o to být premiérem, pokud pro vládu nezíská jejich zřetelnou podporu. Při hlasování o koaliční smlouvě se z asi 116 přítomných zdrželo hlasování 10 delegátů, dva byli proti, ostatní pro. Přes úspěch ještě nemá kabinet úplně vyhráno. Někteří poslanci ČSSD dávají najevo, že vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU tak, jak ji Gross vyjednal, se jim nelíbí. Vláda přitom ve sněmovně potřebuje každý hlas, protože v ní má většinu jen 101 z 200 hlasů.

- LIDOVCI ANI UNIE NEBUDOU PO MINISTRECH CHTÍT SLOŽENÍ MANDÁTU Nápad premiéra Stanislava Grosse, aby se sociálnědemokratičtí ministři vzdali parlamentního křesla, nebudou lidovci ani Unie svobody kopírovat. Šéfové menších koaličních stran také odmítli Grossova slova, že si ČSSD chce udržet vliv na ministerstvech, která nebude řídit, skrze své náměstky. Nejde o posílení vlivu, ale o spolupráci a pomoc, komentovali to shodně Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a Pavel Němec (US-DEU). Nový premiér promluvil k členům Ústředního výkonného výboru sociální demokracie. Mimo jiné uvedl, že bude zejména po sociálních demokratech požadovat, aby se vzdali mandátů. Unionisty a lidovce však k něčemu takovému ČSSD nutit nebude.

- CHEMICI ODLETĚLI DO ŘECKA STŘEŽIT OLYMPIÁDU Dva měsíce plné práce čeká české vojenské chemiky, kteří v sobotu dopoledne odletěli ze starého ruzyňského letiště do Řecka střežit olympijské a poté i paralympijské hry. Fandění a sportovních výkonů si ale vůbec neužijí. Ty dny budou pracovní, šance navštívit závody nebude, není to rekreace, ale každý voják ve svém volnu může sledovat televizi, řekl novinářům před odletem mluvčí jednotky Martin Krumnikl. Odletělo 83 chemiků, desetičlenný předvoj odcestoval ve středu, aby vše připravil. Vlak s technikou a několika vojáky doprovodu odjel z Česka už v pondělí. Pracovat budou v Řecku po celou dobu olympijských i paralympijských her, mise skončí 30. září.

pondělí, srpna 02, 2004

dva premiéři za jedním stolem

- ROZDĚLENÍ RESORTŮ I OBSAZENÍ MINISTERSKÝCH FUNKCÍ SE VYJASŇUJE Rozdělení resortů mezi vládní strany a obsazení ministerských funkcí v příští vládě se v posledních hodinách postupně vyjasňuje, i když jednání koaličních lídrů neskončila. Lidovci by měli řídit čtyři resorty, unionisté dva a socialisté zbylých devět. Nejsilnější ČSSD by měla mít kromě premiéra i dva vicepremiéry, slabší koaliční partneři po jednom, vyplývá z dosavadních konzultací.

- VLÁDA SCHVÁLILA PLÁN MINISTRA OBRANY NA VOJENSKÉ MISE V ROCE 2005 Odstupující vláda premiéra Vladimíra Špidly na svém posledním zasedání jednomyslně schválila plán účasti českých vojáků v zahraničních operacích v příštím roce. ČR posílí podle dokumentu svou účast v Afghánistánu a na Balkáně, naopak v podstatě odejde z Iráku, kde zůstane jen několik vojenských zdravotníků. Řekl to mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha. Mise v cizině mají příští rok stát 1,25 miliardy korun. Nově zvažovanou lokalitou, kde by Češi mohli pracovat, je severní Afghánistán. Na základě jednání mezi ministerstvy obrany ČR a Německa se tam nyní připravuje účast v rámci takzvaného provinčního rekonstrukčního týmu, který Němci chtějí zřídit ještě letos. Navrhovaný český příspěvek by měl být až 40 lidí z lehké pěchoty, průzkumníků, ale i kuchařů a zdravotníků. Ministr obrany Miroslav Kostelka by byl rád, kdyby zákonodárci jeho materiál projednali a schválili v září.

- POSLEDNÍ ZASEDÁNÍ ŠPIDLOVY VLÁDY V KOLODĚJÍCH UŽ ŘÍDIL GROSS Vláda se sešla na posledním zasedání na zámku v Kolodějích, u jednoho stolu se sešli dosluhující premiér Vladimír Špidla i nastupující šéf kabinetu Stanislav Gross. Schůzi již vedl Gross - Špidla novinářům řekl, že využil ustanovení jednacího řádu a hned na začátku předal řízení svému nástupci. Do doby, než prezident jmenuje nový ministerský tým, bude ale zemi podle ústavy spravovat dosavadní Špidlova vláda. Jednání bylo podle odstupujícího premiéra pracovní, i když některé důležité body kabinet nechal na rozhodnutí té příští. Na závěr si ministři připili v zámeckém parku. Podle některých bylo kolodějské zasedání nostalgické, podle jiných se v ničem nelišilo od běžných schůzí. Na rozloučenou dostali všichni ministři od Českých drah model lokomotivy, která podle Špidly vydává zvuk připomínající příjezd vlaku na nádraží.

neděle, srpna 01, 2004

vojáci na olympiádu

- PRVNÍ ČEŠTÍ VOJÁCI UŽ JSOU V ŘECKU, KDE BUDOU CHRÁNIT OLYMPIÁDU Desítka českých vojáků, kteří tvoří předvoj stovky českých protichemických specialistů, už je na základně Haltida, asi padesát kilometrů od Atén. Sdělil to mluvčí jednotky Martin Krumnikl. Čeští vojáci budou od 12. srpna do 30. září zajišťovat bezpečnost olympiády a paralympijských her. Desítka vojáků tvoří předsunutou skupinu, která zajistí, aby bylo vše připraveno na sobotní přílet většiny kontingentu. Vlak s technikou a několika vojáky doprovodu odjel z Česka už v pondělí. Dopravu jednotky do Atén hradí Severoatlantická aliance, Řecko uhradí pobyt vojáků a česká strana jejich platy. Celkem se náklady vyšplhají na 30,3 milionu korun.

- VLÁDA SCHVÁLILA NOMINACI VLADIMÍRA ŠPIDLY NA EUROKOMISAŘE Odcházející koaliční vláda jednomyslně schválila kandidaturu svého předsedy Vladimíra Špidly (ČSSD) na funkci evropského komisaře. Zároveň zrušila své usnesení z letošního února, v němž na toto místo nominovala Pavla Teličku. Řekl to Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády. Špidla má nahradit Teličku v nové Evropské komisi, která začne pracovat od listopadu. V Bruselu bude působit do roku 2009.

cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna