vládní krize
Vedení strany jednalo také o tom, zda má ČSSD zůstat v koalici. Podle neoficiálních informací se pro další setrvání v koalici vyslovila jen nepatrná část delegátů.
Klaus rozhodne, až obdrží demisi
Prezident Václav Klaus vyčká, až dostane do rukou oficiální demisi premiéra Vladimíra Špidly. "Poté teprve rozhodne o dalších krocích," řekl ČTK prezidentův tajemník Ladislav Jakl v reakci na zprávu o Špidlově rezignaci na funkci premiéra i předsedy ČSSD.
Prezident je nyní na konferenci v Crans Montaně ve Švýcarsku. Do České republiky se vrátí v neděli ráno. V pondělí a v úterý má Klaus zastupovat zemi na summitu NATO v Istanbulu.Proti Špidlovi hlasovalo 103 lidí, k vyslovení nedůvěry ale bylo třeba 109 hlasů. Špidlův rival, místopředseda strany Stanislav Gross, naopak v hlasování poměrně jednoznačně uspěl. Pro vyslovení nedůvěry Grossovi hlasovalo 51 delegátů a podpořilo ho 106. Hlasování se zúčastnilo 165 lidí, kteří odevzdali 157 platných hlasů.
Unie svobody je připravena na odchod do opozice
Unie svobody-DEU je připravena existovat i v opozici. Na rezignaci premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidly a pád vlády těmito slovy reagoval odcházející předseda Unie svobody-DEU a vicepremiér Petr Mareš. Zpráva o pádu vlády zastihla unionisty na mimořádném sjezdu v Hradci Králové. Mareš považuje za "nejčistší" řešení vzniklé situace vyhlášení předčasných voleb.
Jeden z kandidátů na Marešova nástupce ministr Pavel Němec je však stále ještě připraven podílet se i na koalici, která bude mít ve sněmovně většinu a nebude závislá na podpoře komunistů.
"Kandidáti na nového předsedu unie jsou připraveni na obě alternativy, tedy i na to vést stranu v opozici," řekl Mareš novinářům. Ukázalo se podle něj, že koaliční smlouvu unionisté nakonec splnili. "My jsme ji neporušili," konstatoval s tím, že to sociální demokraté byli slabí. O demisi vlády a dalším postupu unionistů bude ještě dnes večer v Hradci jednat republikový výbor strany.
Lidovci jsou připraveni jednat o koalici bez podpory komunistů
Křesťanští demokraté jsou připraveni jednat o nové vládě pouze v případě, že nebude potřebovat podporu komunistů. Řekl to dnes první místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal krátce po té, co rezignoval šéf ČSSD a premiér Vladimír Špidla.
Stejně jako předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jaromír Talíř Kasal neví, koho prezident Václav Klaus pověří složením kabinetu. "Počkáme ale, až premiér doručí dopis s rezignací prezidentovi," řekl Talíř ČTK. Oba zopakovali, že možné alternativy už lidovci probírali a trvají na tom, že nepůjdou do žádné vlády, která by se ve sněmovně musela opírat o hlasy komunistů. O spolupráci s lidovci už dříve projevil zájem první místopředseda ČSSD Stanislav Gross, který zřejmě Špidlu nahradí. Tato koalice by ale byla menšinová.
Lidovce na rozdíl od unionistů, kteří jsou na sjezdu v Hradci Králové, zastihla zpráva o pádu vlády v době volna. Kasal nepředpokládá, že by se vedení KDU-ČSL sešlo ještě dnes. Ví zatím jen tolik, že koaliční partneři se sejdou jako obvykle v úterý ráno.
KSČM by podpořila menšinovou vládu ČSSD, ODS chce předčasné volby
Komunisté by za určitých podmínek v parlamentu podpořili vznik menšinové vlády ČSSD, uvedl dnes předseda KSČM Miroslav Grebeníček. ODS by podle svého šéfa Mirka Topolánka uvítala pouze takovou vládu, například úřednickou, která by vedla k předčasným volbám.
Topolánek a Grebeníček to dnes řekli ČTK v reakci na konec současné koaliční vlády, který vyvolaly rezignace Vladimíra Špidly na pozice premiéra i předsedy ČSSD. Topolánka tento vývoj nijak nepřekvapil, čekal ho. Grebeníček Špidlův krok uvítal. Podle něj se Špidla stal z levičáka "extremistou". "Je dobře, že tato figurka odchází z politické scény," prohlásil Grebeníček.
0 Comments:
Okomentovat
<< Home