týden ve světě
- SÍLY USA ÚTOČÍ NA SADRŮV DŮM, ALÁVÍ VYZVAL MILICE SLOŽIT ZBRANĚ Američtí vojáci vzali ztečí dům radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra v iráckém svatém městě Nadžaf. Sadr ale v té době byl ve svatyni vzdálené asi dva kilometry. Útok se uskutečnil v době, kdy irácký prozatímní premiér Ajad Aláví vyzval Sadrovy ozbrojence, aby složili zbraně a opustili svatyně ve městě Nadžaf, v nichž se opevnili. V prohlášení zveřejněném v Bagdádu Aláví zopakoval svou výzvu, aby se ozbrojenci loajální Sadrovi zapojili do politického procesu v zemi. Politický proces je otevřený pro kohokoli a kdokoli je vyzván, aby se do něj zapojil, uvedl Aláví.
- ŠÍITSKÉ MILICE ZAÚTOČILY NA POLICEJNÍ STANOVIŠTĚ V BAGDÁDU Šíitští ozbrojenci zaútočili včera na policejní stanici v centru Bagdádu. Zatím není známo, zda byl při útoku někdo zraněn, ale jejich akce posiluje obavy z růstu násilí v iráckém hlavním městě v situaci, kdy americké síly už týden bojují proti šíitským radikálním ozbrojencům ve svatém městě Nadžaf. Útok vedli ozbrojenci loajální radikálnímu šíitskému duchovnímu Muktadovi Sadrovi. Americká armáda oblast uzavřela, nad západním břehem řeky Tigris přelétají americké vrtulníky a do oblasti se přesunula obrněná vozidla. Z Bagdádu se ozývají silné exploze. Americké letouny zaútočily také na cíle v blízkosti domu Muktady Sadra v Nadžafu. Nad městem, kde si boje za posledních 24 vyžádaly 25 obětí, stoupají sloupce černého kouře. Zda byl Sadr v době útoku v domě, se nepodařilo zjistit. Neklidná situace v Iráku se odráží i na světovém trhu s ropou, kde zůstávají ceny na rekordně vysoké úrovni.
- NĚMECKÝ KANCLÉŘ SCHRÖDER NAVŠTÍVIL V RUMUNSKU HROB SVÉHO OTCE Německý kancléř Gerhard Schröder v rámci návštěvy Rumunska poprvé zavítal na hrob svého otce v sedmihradském Ceanu Mare. Schröder, který trval na přísně soukromém rázu zajížďky, položil na hrob kytici bílých růží. Policie celou oblast navštíveného hrobu uzavřela. Zhruba tři stovky čekajících místních obyvatel tak neviděly, jak Schröder a jeho doprovod kráčí k pravoslavnému kostelu, v jehož areálu se místo posledního odpočinku nachází. Svého otce Schröder nikdy nepoznal. Desátník Fritz Schröder padl 4. října 1944 ve svých 32 letech. Budoucí kancléř se narodil 7. dubna 1944. Schröder-otec byl zabit během ústupu německé armády rumunskými vojáky, kteří se na konci srpna oficiálně přidali na stranu spojenců. Některé zdroje uvádějí, že padl do rukou rumunských civilistů.
- USA A ÁZERBÁJDŽÁN JEDNALY O VĚTŠÍ BEZPEČNOSTNÍ SPOLUPRÁCI Americký ministr obrany Donald Rumsfeld jednal s ázerbájdžánským prezidentem Ilchamem Alijevem o větší bezpečnostní spolupráci mezi oběma zeměmi. Americký politik přiletěl do Baku v rámci svého euroasijského turné. Naše vztahy jsou stále silnější. Jsem si jistý, že v budoucnu budeme nadále přáteli a spojenci, řekl Alijev novinářům. Chceme rozvíjet naše bilaterální vztahy ve všech oblastech, politických, ekonomických, sociálních, kulturních i vojenských, dodal prezident. Ázerbájdžán je podle Rumsfelda důležitým partnerem USA v boji proti terorismu. /
- KERRY O NEZBYTNOSTI SPOLUPRÁCE, BUSH NEVĚŘÍ VE VÝRAZNÉ VÍTĚZSTVÍ Na mezinárodní spolupráci, která pomůže obnovit image Spojených států, se chce zaměřit demokratický kandidát na prezidenta John Kerry ve své příští funkci, bude-li zvolen. Na předvolebním mítinku v Hendersonu ve státě Nevada reagoval na stížnosti svých voličů, kteří poukazovali na zhoršení vztahů mezi USA a zbytkem světa. Hodně jsem cestoval," řekl John Kerry, který částečně vyrůstal v Evropě a byl členem zahraničního výboru Senátu. Nikdy jsem nezažil, že by Spojené státy byly tak odmítány a tak kritizovány tolika lidmi ve světě. Musíme obnovit vliv naší země a respekt světa vůči ní, řekl Kerry a dodal: Já to hodlám udělat.
- THAJSKÁ KRÁLOVNA MÁ NAROZENINY, UDĚLUJE SE MILOST ODSOUZENCŮM U příležitosti narozenin thajské královny bylo více než 10.000 vězňů omilostněno královským dekretem a propuštěno na svobodu. Jak upozornila vězeňská správa, jde o tradiční amnestii v duchu buddhismu, který je v této asijské zemi státním náboženstvím. Jde o první skupinu z celkových 25.000 vězňů, kteří počínaje včerejškem budou do 60 dnů postupně propuštěni na svobodu v rámci rituálu oslav 72. narozenin královny Mom Radžavong Sirikit Kitijakary. Dalším 50.000 odsouzencům byl jejich trest zmírněn. Královna Sirikit byla korunována ve svých 17 letech v roce 1950, kdy se vdala za krále Bhumibola Adulyadeje. Mezi propuštěnými je i několik cizinců, kteří budou předáni imigrační policii a následně deportováni. Bližší údaje o nich k dispozici nejsou.
- POPRAVOVANÝ MUŽ VIDEONAHRÁVCE NENÍ ÚDAJNĚ AGENT CIA Popravovaný muž, kterého zachycuje videonahrávka zveřejněná na islamistické internetové stránce, není agent CIA. Napsala to agentura AFP, která se odvolává na nejmenovaného amerického činitele. Muž, který je na videonahrávce, není agent CIA, řekl tento činitel. Podle jeho slov se žádný agent CIA nepostrádá a americká Ústřední zpravodajská služba ví, kde se nachází každý její zaměstnanec. CIA se nyní snaží zjistit, kdo je muž nahraný na videozáznamu.
- BRITSKÝ VOJÁK ZABIT V BASŘE, ČEŠTÍ VOJÁCI V POŘÁDKU Britský voják byl včera zabit při nepokojích v jihoirácké Basře, v jejímž blízkosti je rozmístěna také česká jednotka. Jak ale uvedl v rozhovoru pro Českou televizi velitel českého kontingentu v Iráku Luboš Bahník, všichni čeští vojáci jsou v pořádku. Podle prohlášení britského ministerstva zahraničí byl britský voják v Basře zabit, když na vojenský konvoj začali střílet místní ozbrojenci. Další čtyři vojáci byli zraněni. V Iráku Češi pracují v mnohonárodní divizi pod britským velením. Na základně Šaíba v blízkosti Basry a také v policejní akademii v Zubajru pomáhají vojenští policisté školit místní policejní jednotky a jejich instruktory. Celkem už se podíleli na vyškolení asi 3000 Iráčanů.