- ÚSTAVNÍ SOUD ZRUŠIL ČÁST TRESTNÍHO ŘÁDU Ústavní soud (ÚS) zrušil část trestního řádu, která obsahuje postup při podání stížnosti na usnesení policie či státního zástupce o pokutě. Příště by měl o veškerých stížnostech na pokuty rozhodovat vždy soud. Dosud posuzuje stížnost na pokutu, kterou udělil policista, jeho nadřízený, v případě odvolání státní zástupce. Podle ÚS je to v rozporu s Úmluvou o ochraně lidských práv a svobod. Úmluva každému člověku zaručuje právo na to, aby jakákoliv stížnost vztahující se k jeho trestnímu obvinění byla projednána nezávislým a nestranným tribunálem.
- PROPAD REFERENCÍ ČSSD SE PROHLOUBIL Propad preferencí ČSSD dál pokračuje. Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) klesla podpora sociálních demokratů na 11,5 procenta a vyrovnala letošní červnové minimum. Volby by vyhrála s převahou ODS, druzí by skončili komunisté. Do sněmovny by se dostali ještě lidovci. Občanští demokraté by ve volbách zvítězili se ziskem 32,5 procenta hlasů. Komunisté by získali o 18 procent hlasů méně, volilo by je tedy 14,5 procenta Čechů. Lidovci mají podporu devíti procent voličů.
- SENÁTOŘI SI ZVOLILI DO ČELA SOBOTKU Novým předsedou Senátu se stal podle očekávání Přemysl Sobotka z opoziční ODS, která má v horní komoře téměř nadpoloviční většinu. V tajných volbách dalo Sobotkovi hlas 55 z 80 senátorů. Kromě jeho 35 kolegů z klubu občanských demokratů ho podpořili zřejmě také senátoři vládních KDU-ČSL a ČSSD, jak dříve naznačovali jejich představitelé. Sobotka chce jako předseda horní komory "ukázat, že Senát skutečně pracuje, že na legislativním poli má svoji pozici". Bude se pokoušet i o změnu pozice Senátu, což by znamenalo i změnit ústavu, čemuž ale sněmovna není příliš nakloněna. Senát je podle Sobotky nejúspěšnější evropskou horní komorou v počtu opravených zákonů, které si sněmovna vezme za své, neboť senátoři do změn promítají zkušenosti z praxe.
- KLAUSOVA KANDIDÁTKA OPĚT NEPROJDE Prezident Václav Klaus znovu navrhuje na ústavního soudce člověka s kontroverzní komunistickou minulostí. A senátoři prezidentovi vzkazují, že ani podruhé takového člověka na Ústavní soud nepustí. Po již odmítnutém Milanu Galvasovi, který dodnes hájí názor, že komunismus je v podstatě dobrá myšlenka, vyslal Klaus před senátory státní zástupkyni Jaroslavu Novotnou. Bývalá dlouholetá členka KSČ postupně navštívila všechny senátorské kluby a přestože závěrečné tajné hlasování mají senátoři na programu až dnes, už teď se shodují, že kandidaturu Novotné odmítnou. Klaus se svými poradci vybral ženu, která musela vysvětlovat především řadu věcí ze své minulosti. V první řadě to, proč v roce 1977 vstoupila jako studentka třetího ročníku právnické fakulty do KSČ a ve straně vydržela až do prosince 1989, tedy dvanáct let.
- ČR MÁLO ČELÍ ALKOHOLU Šestnáctiletí Češi patří svými zkušenostmi s alkoholem a s kouřením cigaret a marihuany ke špici mezi evropskými zeměmi. Jen pět procent mladých Čechů se například v uplynulém roce nedotklo alkoholu. Dvě třetiny se opily, zatímco v průměru evropských zemí to udělala polovina dětí. O něco málo více pijí jen Dánové a Rakušané. U cigaret a marihuany to není lepší. Podle evropské srovnávací studie, která tyto údaje přinesla, v Česku pravidelně kouří 43 procent šestnáctiletých, v Evropě je to v průměru o osm procent méně. Marihuanu si častěji než Češi zapálí jen Francouzi a Britové. Prvenství pak Česko drží v experimentech s extází a LSD. I Evropa si všimla, že Česko nedokáže s náklonností mládeže k legálním drogám účinně bojovat. A Světová zdravotnická organizace kritizuje, že Česko nepoužívá prakticky žádné nástroje, jak přístup k alkoholu omezit.
- PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON ODLOŽEN Protikuřácký zákon, který má zakázat kouření na různých veřejných místech a omezit prodej tabáku a alkoholu, poslanci opět odložili. Těsně před jeho schvalováním ho sněmovna na návrh šéfa KDU-ČSL a rozpočtového výboru Miroslava Kalouska vrátila do druhého čtení. Znamená to, že dolní komora o něm rozhodne asi nejdříve v únoru. Vládní návrh zákona ve sněmovně leží od března 2003 a měl platit už od letošního ledna. Spory o podobu normy ale vedly k tomu, že poslanci se ani téměř za dva roky nedopracovali k závěrečnému hlasování.
- SNĚMOVNA CHCE ZMÍRNIT NÁROKY NA BEZÚHONNOST LÉKAŘŮ Lékařům, kteří spáchali trestný čin nijak nesouvisející s jejich povoláním, by již neměl hrozit zákaz práce v oboru. Sněmovna v tomto smyslu upravila zákon o odborné způsobilosti lékařů, zubařů a lékárníků. Novelu ale ještě posoudí Senát a prezident. Změna, která se týká zdravotníků, se do legislativy dostala v rámci schvalování nesouvisejícího zákona o biocidních přípravcích. Navrhl to předseda zdravotního výboru sněmovny Jaroslav Krákora. Podle současného znění zákona nesmějí své povolání vykonávat ani zdravotníci, kteří byli odsouzeni například za dopravní nehodu. Krákora proto navrhl upravit legislativu tak, že zákaz povolání postihne jen ty lékaře, kteří třeba zanedbali péči o pacienta a byli za to odsouzeni.
- SNĚMOVNA SCHVÁLILA ÚČAST ČESKÝCH VOJÁKŮ V ZAHRANIČNÍCH MISÍCH Účasti zhruba 850 českých vojáků v různých zahraničních operacích v příštím roce už nic nebrání. Jejich vyslání schválila Poslanecká sněmovna. V listopadu je podpořil i Senát. Právě souhlas obou komor byl k zapojení českých vojáků do zahraničních operací nezbytný. Čeští vojáci se zapojí do operace Evropské unie v Bosně a Hercegovině, do mise v Afghánistánu a operací sil rychlé reakce NATO. V Iráku bude působit polní chirurgický tým. Až 100 příslušníků iráckých ozbrojených sil bude moci cvičit v Česku. Již v listopadu schválily obě komory prodloužení české vojenské mise v silách KFOR v Kosovu.