sobota, července 31, 2004

lidovci odepsali Svobodu

- KLAUS UJISTIL ROWLINGOVOU, ŽE BERE OTÁZKU KLECOVÝCH LŮŽEK VÁŽNĚ Prezident Václav Klaus ujistil britskou spisovatelku Joanne Rowlingovou, že otázku používání klecových lůžek v českých léčebnách bere vážně. Její kritiku ale pokládá za velmi zjednodušenou. Problém, jehož jste se dotkla, je samozřejmě závažný a je předmětem permanentního, seriózního, odborného posuzování v naší zemi, ale i jinde ve světě, napsal jí v dopise, který poskytla prezidentská kancelář. V polovině července obdrželi prezident Klaus a premiér Vladimír Špidla od autorky Harryho Pottera dopis, v němž si stěžovala na praktiky v českých ústavech pro mentálně postižené. Na používání klecových postelí upozorňovaly již dříve mezinárodní instituce, naposledy v květnu Amnesty International. Reportáž z Česka přinesl týdeník Sunday Times a veřejnoprávní rozhlas BBC. Klaus považuje článek v Sunday Times za emotivní a velmi tendenční.

- GROSS BUDE KONZULTOVAT KOALIČNÍ SMLOUVU S ŠÉFEM ODBORŮ ŠTĚCHEM Premiér Stanislav Gross bude konzultovat koaliční smlouvu s šéfem Českomoravské konfederace odborových svazů Milanem Štěchem. Budeme hovořit o tom, jak chce nová vláda zlepšit vyjednávání se sociálními partnery, řekl Štěch. Odbory podle něho chtějí, aby vláda předem konzultovala svá rozhodnutí týkající se zaměstnanců s Radou hospodářské a sociální dohody (tripartitou). Bude to schůzka informační i konzultační, uvedl oborový předák. Štěch, který je rovněž senátorem za ČSSD, je přesvědčen o tom, že se socialistickým premiérem se domluví. Hrát roli by podle něj mělo i to, že jsou oba sociálními demokraty.

- LIDOVCI CHTĚJÍ UDRŽET SVÉ TŘI MINISTRY, NAMÁLE MÁ PRÝ SVOBODA Lidovci budou na koaličních jednáních s ČSSD a US-DEU o nové vládě i nadále hájit názor, že jejich tři ministři pracují dobře a měli by se objevit i v kabinetu Stanislava Grosse. Podle neoficiálních informací ale nový premiér koaličním partnerům mimo jiné navrhl, aby se KDU-ČSL vzdala vlivného ministerstva zahraničí vedeného Cyrilem Svobodou. Vedle Svobody hájí barvy KDU-ČSL v dosavadní vládě ministr dopravy Milan Šimonovský a životního prostředí Libor Ambrozek.

- PREZIDENT KLAUS DNES PODEPSAL TŘI ZÁKONY, JEDNÍM JE SPRÁVNÍ ŘÁD Prezident Václav Klaus podepsal nový správní řád, zákon tak může vstoupit v platnost. Sdělil to ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Klaus svým podpisem stvrdil i zákon o archivnictví a zákon, kterým se v souvislosti s novým správním řádem mění znění některých dosavadních zákonů. Správní řád, který bude platit od roku 2006, obsahuje nová pravidla sjednocující postup úředníků. Jeho podobu schválila po vrácení Senátem 24. června Poslanecká sněmovna. Účinnost až od roku 2006 navrhli poslanci proto, aby se úředníci a občané mohli s novými pravidly dostatečně seznámit.

pátek, července 30, 2004

kam se Součkovou

- KLAUS: ŠPIDLA BUDE ZA ZTROSKOTÁNÍ VLÁDY ODMĚNĚN KŘESLEM KOMISAŘE Za téměř unikátní odměnu za ztroskotání vlády považuje prezident Václav Klaus to, že do funkce evropského komisaře bude povýšen odcházející premiér a bývalý předseda ČSSD Vladimír Špidla, který je považován za jediného viníka a obětního beránka současné vládní krize. Na nominaci Špidly do funkce evropského komisaře se vládní koalice shodla v pátek. Rozhodnutí o Špidlově přesunu do Bruselu, kde má nahradit Pavla Teličku, vyvolalo rozporné reakce. Část politiků, hlavně opozičních, i občanů považuje novou funkci za trafiku pro Špidlu, který v Česku prohrál politický zápas o své vize. Špidla ale kritické hlasy a slova o trafice odmítá a práci eurokomisaře považuje za velkou výzvu. 

 - PREZIDENT BĚHEM VLÁDNÍ KRIZE OBSTÁL, ALE NENADCHL Prezident Václav Klaus během politické krize spíše obstál. Kladně jeho počínání hodnotí zhruba 44 procent lidí, podle pětiny Čechů si počíná špatně. Přes 34 procent lidí Klausovo chování po pádu Špidlovy vlády hodnotilo neutrálně. Lidé mohli Klause hodnotit známkami od pěti do jedné. Pětka představovala hodnocení nejlepší, jednička nejhorší. Nejvíce Čechů, 34,3 procenta, zvolilo neutrální známku tři. Čtyřku si vysloužil od 27,1 procenta lidí, nejlichotivější pětku volilo 17,2 procenta dotázaných. Kriticky Klause hodnotila pětina občanů - od 15,9 procenta z nich dostal známku dvě, 5,6 procenta mu dalo nejhorší možnou známku jedna. 

 ŠKROMACH: ČSSD ZŘEJMĚ UNII ZDRAVOTNICTVÍ NEPŘENECHÁ ČSSD asi nepřenechá v nové vládě křeslo ministra zdravotnictví Unii svobody-DEU. Zcela jasné však není ani to, zda v této funkci bude pokračovat sociální demokrat Jozef Kubinyi, který v poslední době přijal některá kontroverzní rozhodnutí. Vyplynulo to z vyjádření místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha. Zdravotnictví patří mezi programové priority sociální demokracie a těžko si umím představit, že bychom tento resort předávali právě Unii svobody, prohlásil. V minulých dnech se spekulovalo o tom, že místo ministra zdravotnictví nabídne unionistům nově jmenovaný premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross.

- NA PROGRAMU SE KOALICE UŽ DOHODLA, NA ROZDĚLENÍ KŘESEL JEŠTĚ NE Programová část koaliční smlouvy nové vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, kterou povede sociální demokrat Stanislav Gross, je prakticky hotova. Zato jednání o rozdělení ministerstev a jejich personálním obsazení jsou teprve na začátku. Po více než čtyřhodinovém jednání ve Strakově akademii to novinářům oznámili koaliční lídři. Staronová koalice za své priority považuje ochranu národních zájmů země v rámci EU, boj proti terorismu, hospodářský růst, podporu rodin s dětmi a vzdělanosti, boj s nezaměstnaností, korupcí a šedou ekonomikou, podporu venkova a ochranu životního prostředí. Dohodu ještě vládní politici stylisticky a formulačně upraví, poté bude připravena k podpisu. Obecné cíle vlády mají být upřesněny a rozšířeny v programovém prohlášení kabinetu.

 - EXMINISTRYNĚ ZDRAVOTNICTVÍ SOUČKOVÁ ODMÍTLA DIPLOMATICKÝ POST Bývalá ministryně zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Marie Součková odmítla místo generální konzulky v Drážďanech. Bylo mi to nabídnuto, ale protože bych musela zpřetrhat veškeré vazby se zdravotnictvím, tak tuto nabídku přijímat nebudu, řekla. O tom, že by měla v Drážďanech vystřídat generálního konzula Milana Dufka, informoval zpravodajský server Euro OnLine s odvoláním na zdroje z poslaneckého klubu ČSSD. Součková je pevně rozhodnuta uplatnit se ve zdravotnictví a právě nyní podniká všechny kroky k tomu, aby se stala osobou výdělečně činnou. Exministryně ještě před nastoupením do vládní funkce vykonávala lékařskou praxi v Ústí nad Labem.

čtvrtek, července 29, 2004

nesváry i v KDU - ČSL

- PO JEDNÁNÍ GROSSE S KLAUSEM SE ŠÉFOVÉ KOALICE SEJDOU NAD TERMÍNY Nad dalším harmonogramem jednání o nové vládě se předsedové sociální demokracie, lidovců a Unie svobody-DEU sejdou dnes po schůzce úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse s prezidentem Václavem Klausem. Plánuje se setkání ještě před pravidelnou schůzkou předsednictev v úterý ráno, řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Šéf lidovců Miroslav Kalousek potvrdil, že se zbývajícími lídry koalice se má setkat dnes odpoledne. Jestliže dnes jmenuje prezident Grosse premiérem a požádá ho o sestavení nové vlády, v úterý otevře koaliční devítka oficiální jednání o rozdělení resortů a personálním obsazení ministerstev.

- SVOBODA ÚDAJNĚ CHTĚL BÝT EUROKOMISAŘEM, KALOUSEK MU NEPOMOHL Nevraživost mezi předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem a jeho stranickým zástupcem a ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou byla příčinou toho, proč se Svobodovi ani přes mimořádnou snahu nepodařilo stát se evropským komisařem. V nejnovějším vydání, které se bude prodávat od pondělí, to píše časopis Týden. Svoboda se podle něj snažil Kalouska přesvědčit, aby mu místo v Bruselu vyjednal, ale šéf lidovců to ignoroval. Lídři vládních stran v pátek oficiálně oznámili, že do funkce evropského komisaře navrhnou odcházejícího premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD). Týden napsal, že jeden z plánů úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse, který vede jednání o novém kabinetu, počítal s tím, že Špidla nahradí v čele Poslanecké sněmovny svého stranického kolegu Lubomíra Zaorálka. Ten měl vystřídat Svobodu ve funkci ministra zahraničí a Svoboda by se pak stal eurokomisařem.

středa, července 28, 2004

nová vláda jak dál?

- PRO POSTOJ LEVICE V ČSSD BUDE KLÍČOVÝ PROGRAM NOVÉ VLÁDY Pro postoj levice v ČSSD k nové koaliční vládě bude klíčové její složení, koaliční smlouva a hlavně to, jak se do jejího programu promítnou cíle ČSSD. Uvedl představitel levice Jan Kavan. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach byl ale optimista. Věří, že ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU vládu sestaví. Úřadující šéf ČSSD a patrně budoucí premiér Stanislav Gross půjde dnes za prezidentem Václavem Klausem s tím, že je schopen sestavit vládu s podporou těsné většiny 101 poslance. Kavanův postoj ale naznačil, že až její program ukáže, zda se o všechny bude moci opravdu opřít. Více může ukázat jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD o nové koaliční smlouvě příští víkend a pak další zasedání klubu poslanců sociální demokracie. 

 - I V BRUSELU BY SE CHTĚL ŠPIDLA ZABÝVAT SOCIÁLNÍMI VĚCMI Pokud se odcházející premiér Vladimír Špidla stane novým českým eurokomisařem, chtěl by se zabývat sociální politikou. Zaznělo to na schůzce lídrů vládní koalice, kde padlo rozhodnutí Špidlu nominovat. Má s touto oblastí zkušenosti, řekl místopředseda lidovců Jan Kasal. Zdůraznil, že to však závisí na rozhodnutí předsedy komise Josého Barrosa. Špidla k agendě, kterou by v Bruselu rád spravoval řekl, že je to velká řada velmi zajímavých oblastí od dopravy přes sociální věci po regionalistiku nebo rozšíření unie. Je toho hodně, co bych mohl dělat, konstatoval. Kasal zopakoval, že Špidlovou předností oproti stávajícímu českému eurokomisaři Pavlu Teličkovi je podle názoru lidovců jeho politická minulost.

 - GROSS: BLAIROVU TŘETÍ CESTU NELZE V ČESKU OKOPÍROVAT Ačkoli se úřadující šéf sociální demokracie Stanislav Gross netají obdivem k předsedovi britské vlády Tonymu Blairovi, takzvanou třetí cestu vedení státu nechce v Česku zavést. Je inspirativní, ale není to něco, co se dá slepě kopírovat. Velká Británie je v jiné společenské situaci než my. Proto jsou některé věci v českých podmínkách obtížně aplikovatelné, řekl Gross. Jako příklad uvedl Gross spornou otázku zavedení školného na vysokých školách. Ve Velké Británii existuje silná střední vrstva a zavedení školného neznamená prohlubování dlouhodobé sociální diferenciace. U nás až 65 procent lidí má menší příjmy než průměrné, tak roční výdaj v řádu několika tisíc korun na jedno dítě by znamenal pro rodinné rozpočty mnohem větší výdaje, vysvětlil, proč sociální demokraté nesouhlasí v tomto bodu s programem koaliční Unie svobody-DEU.

úterý, července 27, 2004

za válku víza

- ŠPIDLOVA VLÁDA SE ZŘEJMĚ BUDE V KOLODĚJÍCH LOUČIT Kabinet odcházejícího premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) se zřejmě naposled sejde ve středu na zámku v Kolodějích. Na programu má pouze několik bodů, většinou informativního charakteru. Už v uplynulých týdnech se vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů nepouštěla do zásadních rozhodnutí. Poslední schůze věnovala hlavně přípravě rozpočtu na příští rok, ale přesné rozdělení peněz nechala na svých nástupcích. Na srpen měla vláda naplánovány prázdniny. Středeční zasedání bude však poslední hlavně kvůli tomu, že možná už dnes prezident Václav Klaus jmenuje novým premiérem úřadujícího předsedu ČSSD Stanislava Grosse. 

 - ZEMĚ BOJUJÍCÍ PO BOKU USA BY MOHLY ZÍSKAT VÍZA ZDARMA S bezplatným udílením víz USA pro občany zemí, které mají své bojové jednotky v Iráku či Afghánistánu, počítá návrh předložený v americkém Kongresu. Šance na získání amerických víz zdarma tak svitla i pro občany České republiky. Výhoda bezplatných víz by přitom platila po dobu, po niž daná země bude mít své jednotky v akci. Do skupiny zemí patří kromě ČR také Estonsko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Polsko, Rumunsko, Maďarsko a Ázerbájdžán, ale nikoli například Slovensko. Návrh zákona předložil demokratický poslanec Sněmovny reprezentantů Bill Lipinský 14. července. Projednáván by měl být v říjnu. Vyplývá z informací Federace pro reformu imigrační politiky a Kongresu.

- MEZINÁRODNÍ NEONACISTICKÁ ORGANIZACE ÚDAJNĚ OPĚT V ČESKU Mezinárodní neonacistické uskupení Blood and Honour (Krev a čest) podle policie obnovilo činnost v Česku. Pobočka organizace začala v zemi znovu působit několik let poté, co její činnost ochromila policie. O tomto víkendu údajně chystají členové extremistické skupiny speciální akci k oslavě obnovení činnosti. Česká odbočka Blood and Honour není velká. Je na ni napojena více než stovka lidí, uvedl Zdeněk Budina z policejního prezidia. Členové organizace rozšiřují propagační materiály hnutí, prodávají hudební nahrávky s rasistickými texty a předměty s nacistickou symbolikou. Pořádají také uzavřené akce, na kterých obvykle znějí nacistická hesla, používají se nacistické pozdravy a podobně. 

pondělí, července 26, 2004

medaile pro Mašíny

- SENÁT NAVRHL KLAUSOVI VYZNAMENAT ODBOJOVOU SKUPINU BRATŘÍ MAŠÍNŮ Senát navrhl prezidentu Václavu Klausovi, aby udělil státní vyznamenání Medaili Za hrdinství šesti členům protikomunistické odbojové skupiny, kterou před 50 lety vedli bratři Ctirad a Josef Mašínové. Kromě této šestice ještě horní komora navrhla prezidentovi na vyznamenání dalších 26 lidí. Bude ale záležet výhradně na prezidentovi, zda všechny návrhy Senátu přijme za své, nebo se s nimi neztotožní a členy odbojové skupiny bratří Mašínů ani další kandidáty neocení. O výběru lidí, které vyznamená, totiž rozhoduje výhradně hlava státu. 

 - VÍCE NEŽ DESETINA LIDÍ MÁ ZKUŠENOSTI S KORUPCÍ V POLICII Více než desetina lidí se setkala s korupcí u české policie. Lidé si ale myslí, že míra podplácení se příliš neliší od situace v jiných úřadech a institucích. Jen pětina z nich uvedla, že policisté podléhají korupci častěji než jiní státní zaměstnanci. Dvě třetiny dotázaných mají malou důvěru ve snahu policie dostatečně řešit případy korupce ve svých řadách. Podplácení u policie negativně vnímají především obyvatelé hlavního města, kteří mají s tímto jevem nejvíce zkušeností. Nejméně také věří tomu, že budou takové případy prošetřeny.

- KALOUSEK NAZNAČIL, ŽE SI UMÍ PŘEDSTAVIT ŠPIDLU JAKO EUROKOMISAŘE Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek naznačil, že by si uměl představit odstupujícího premiéra Vladimíra Špidlu jako eurokomisaře. V rozhovoru s novináři řekl, že Špidla je na rozdíl od Pavla Teličky osobností s politickým profilem a politickou vahou. Místo eurokomisaře nabídl Špidlovi úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross. Já si myslím, že ČR si zaslouží, aby její reprezentant v EU byla osobnost s politickým profilem a politickou vahou. Takovou osobností pan Telička není, takovou osobností pan Špidla nesporně je, řekl novinářům Kalousek. Ostře se také ohradil proti kritikám, že by místo eurokomisaře mělo být pro Špidlu trafikou.

- KUBINYI: PACIENTI BY MĚLI PŘIPLÁCET, EKONOMICKÁ ZÁTĚŽ NEPOROSTE Pacienti by si v budoucnu měli začít přímo připlácet na zdravotní péči. Nemělo by je to ale ekonomicky zatížit více než nyní. Novinářům to při představení svého návrhu reformy zdravotnictví řekl ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD). Nakolik se jednotlivé kroky koncepce uskuteční, není jasné. Vláda podala demisi. S ministrem Kubinyim se v novém kabinetu nejspíš nepočítá.

- V ČESKU PŘIBYLO OBYVATEL - CIZINCŮ I NOVĚ NAROZENÝCH DĚTÍ V Česku v loňském roce poprvé po devíti letech přibylo obyvatel. Tento trend potvrdil i začátek roku 2004. Koncem letošního května zde žilo 10,212.496 lidí, o 1041 víc než v prosinci 2003. Informoval o tom Český statistický úřad. Příčinou pozitivního vývoje je hlavně zvýšená zahraniční migrace a skutečnost, že do statistik se od roku 2001 začali započítávat také cizinci s dlouhodobým pobytem. Stále tedy platí, že se rodí méně dětí, než kolik je zemřelých. Počet narozených dětí v roce 2003 byl však nejvyšší za posledních osm let: narodilo se 93.685 dětí. Příčinou zvýšeného počtu jsou podle statistického úřadu zejména silné populační ročníky ze 70. let, které se dostaly do rodičovského věku. Tempo dlouhodobého poklesu počtu obyvatel se snížilo již v roce 2002. 

neděle, července 25, 2004

životní minimum se nezvýší

- NEVLÁDNÍ ORGANIZACE KRITIZUJÍ ABSENCI KONTROLY ZBROJNÍCH OBCHODŮ Nevyhovující znění zákona o veřejných zakázkách, utajování a složitost kontraktů a neujasněnost a změny v koncepci vyzbrojování armády řadí české nevládní organizace mezi rizika, která mohou vytvářet podmínky pro případnou korupci při obchodování se zbraněmi. Mezi další rizika řadí údajně nepřehlednou státní podporu vývozu, účast bývalých vysokých armádních důstojníků v soukromých firmách, jež zajišťují dodávky pro ozbrojené síly, a utajování informací o nakládání s armádními přebytky. K těmto závěrům dospěla pracovní skupina pro kontrolu obchodu se zbraněmi, kterou vytvořily organizace Transparency International ČR, Amnesty International ČR a sdružení Člověk v tísni. Odborníci skupiny na tiskové konferenci obecně také připustili, že rizika korupce jsou spojená také s offsetovými programy, kdy strana prodávající zbraně zpětně investuje do ekonomiky země, která je nakupuje. 

 - PODPISY ČSSD PŘIBÝVAJÍ, PRO DVA SI IBL MOŽNÁ POJEDE DO NEMOCNICE Podpisy sociálnědemokratických poslanců pod text, kde vyjadřují podporu vzniku koaliční vlády, přibývají. Dosud podepsalo 65 z celkem 70 poslanců ČSSD, v pátek mají přibýt další tři a pro dva podpisy si možná předseda sněmovního klubu Petr Ibl pojede do nemocnice za Miloslavem Vlčkem a Evou Novákovou. Zkusí se ale domluvit s úřadujícím předsedou strany Stanislavem Grossem, zda by nestačilo, kdyby se souhlasem obou nemocných zákonodárců listinu podepsal jejich jménem. Na tom, že podporu vzniku vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU stvrdí všichni vládní poslanci podpisem, se shodli předsedové těchto stran. Lidovci a unionisté už oznámili, že s podpisy jejich poslanců může koalice počítat. 

 - SOUKROMÉ VYSOKÉ ŠKOLY BUDOU MOCI V ČR ZAKLÁDAT I ORGANIZACE Z EU Právo zakládat soukromé vysoké školy budou mít v České republice i organizace ze zemí Evropské unie. Počítá s tím vládní návrh novely vysokoškolského zákona, který hladce podpořil Senát. Nyní ho posoudí prezident. Zřizovat v tuzemsku soukromé vysoké školy a žádat o akreditaci pro studijní programy zatím mohou jen domácí subjekty, i když už současná legislativa by výjimky ve prospěch organizací ze zemí EU umožnila. Přesto kabinet raději předložil tuto novelu, aby to bylo v zákoně jasně řečeno. 

 - SENÁT ODLOŽIL PROJEDNÁVÁNÍ ČESKO-SLOVENSKÉ HRANIČNÍ SMLOUVY Projednávání nové smlouvy o zpřísnění režimu na česko-slovenské hranici se v českém parlamentu definitivně zastavilo. Po Poslanecké sněmovně, která debatu o smlouvě přerušila koncem června, totéž učinil Senát. Učinil to v úvodu schůze, kterou ráno zahájil. Rozhodnutí české horní komory znamená, že v českém parlamentu se debata o smlouvě odložila minimálně o několik měsíců. Senátoři se rozhodli odložit projednávání smlouvy kvůli tomu, že obdobný krok udělala nejen sněmovna, ale že proces jejího schvalování se zastavil i na Slovensku. Jeho vláda stáhla dokument z parlamentu již koncem května. Senátoři navíc reagovali i na postoje některých slovenských politiků. Například nový slovenský prezident Ivan Gašparovič při nedávné návštěvě Prahy dal najevo, že Slovensko nebude se schvalováním smlouvy nijak spěchat a počká si až na to, co udělá Česko.

 - ŽIVOTNÍ MINIMUM SE PŘÍŠTÍ ROK ASI NEZVÝŠÍ, DŮCHODY JEN DLE ZÁKONA Životní minimum by se příští rok zvyšovat nemělo, rozhodla vláda. Od životního minima se odvíjí nárok na různé sociální dávky, jeho výše je různá, jiná pro jednotlivce, jiná pro rodinu s dětmi. Například pro samostatně žijícího člověka je to 4100 korun měsíčně. Ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) ve vládě neuspěl ani s návrhem, aby se penze v roce 2005 zvýšily víc, než nařizuje zákon. Vyplynulo to ze slov ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD). /http://www.ihned.cz/ 

cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna