středa, července 28, 2004

nová vláda jak dál?

- PRO POSTOJ LEVICE V ČSSD BUDE KLÍČOVÝ PROGRAM NOVÉ VLÁDY Pro postoj levice v ČSSD k nové koaliční vládě bude klíčové její složení, koaliční smlouva a hlavně to, jak se do jejího programu promítnou cíle ČSSD. Uvedl představitel levice Jan Kavan. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach byl ale optimista. Věří, že ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU vládu sestaví. Úřadující šéf ČSSD a patrně budoucí premiér Stanislav Gross půjde dnes za prezidentem Václavem Klausem s tím, že je schopen sestavit vládu s podporou těsné většiny 101 poslance. Kavanův postoj ale naznačil, že až její program ukáže, zda se o všechny bude moci opravdu opřít. Více může ukázat jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD o nové koaliční smlouvě příští víkend a pak další zasedání klubu poslanců sociální demokracie. 

 - I V BRUSELU BY SE CHTĚL ŠPIDLA ZABÝVAT SOCIÁLNÍMI VĚCMI Pokud se odcházející premiér Vladimír Špidla stane novým českým eurokomisařem, chtěl by se zabývat sociální politikou. Zaznělo to na schůzce lídrů vládní koalice, kde padlo rozhodnutí Špidlu nominovat. Má s touto oblastí zkušenosti, řekl místopředseda lidovců Jan Kasal. Zdůraznil, že to však závisí na rozhodnutí předsedy komise Josého Barrosa. Špidla k agendě, kterou by v Bruselu rád spravoval řekl, že je to velká řada velmi zajímavých oblastí od dopravy přes sociální věci po regionalistiku nebo rozšíření unie. Je toho hodně, co bych mohl dělat, konstatoval. Kasal zopakoval, že Špidlovou předností oproti stávajícímu českému eurokomisaři Pavlu Teličkovi je podle názoru lidovců jeho politická minulost.

 - GROSS: BLAIROVU TŘETÍ CESTU NELZE V ČESKU OKOPÍROVAT Ačkoli se úřadující šéf sociální demokracie Stanislav Gross netají obdivem k předsedovi britské vlády Tonymu Blairovi, takzvanou třetí cestu vedení státu nechce v Česku zavést. Je inspirativní, ale není to něco, co se dá slepě kopírovat. Velká Británie je v jiné společenské situaci než my. Proto jsou některé věci v českých podmínkách obtížně aplikovatelné, řekl Gross. Jako příklad uvedl Gross spornou otázku zavedení školného na vysokých školách. Ve Velké Británii existuje silná střední vrstva a zavedení školného neznamená prohlubování dlouhodobé sociální diferenciace. U nás až 65 procent lidí má menší příjmy než průměrné, tak roční výdaj v řádu několika tisíc korun na jedno dítě by znamenal pro rodinné rozpočty mnohem větší výdaje, vysvětlil, proč sociální demokraté nesouhlasí v tomto bodu s programem koaliční Unie svobody-DEU.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home

cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna