nová vláda v polovině srpna
- PREZIDENT KLAUS OMILOSTNIL 11 LIDÍ Dalších 11 lidí omilostnil prezident Václav Klaus. Sdělil to mluvčí Hradu Petr Hájek. Pět žen a šest mužů dostalo od prezidenta milost především ze zdravotních a humanitárních důvodů. Od zvolení do čela státu prominul Klaus trest celkem 36 lidem. Důvodem udělení prezidentského pardonu byla v mnoha případech také péče o nezletilé děti nebo složitá sociální situace rodin. Naposledy udělil Klaus milosti ve druhé polovině června. Mezi těmi, kterým tehdy odpustil trest, byl například i Radomír Šebesta, jenž byl před 20 lety odsouzen za únos letadla a krádež výbušnin. Žil v emigraci a milost mu umožnila návrat domů a setkání s rodiči.
- SENÁTOŘI SCHVÁLILI VYSLÁNÍ CHEMIKŮ NA OCHRANU OLYMPIÁDY V ŘECKU Cestě stovky českých vojenských chemiků do Řecka již nic nebrání, jejich vyslání schválil Senát. Vojáci by měli v Aténách pomáhat při zajišťování bezpečnosti letní olympiády a paralympijských her. Sněmovna vyslovila s jejich misí souhlas již 30. června. Česko vyšle do Řecka vojenské odborníky na detekci chemických zbraní a likvidaci následků jejich použití. Na základě souhlasu obou komor budou moci v Řecku působit od 28. července do 30. září. Do Řecka má odjet až 100 vojáků přibližně se 35 kusy kolové techniky.
- MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ PŘIKÁZALO ZRUŠIT MŘÍŽOVÁ LŮŽKA Ministerstvo zdravotnictví přikázalo všem ředitelům zdravotnických zařízení, aby okamžitě zrušili lůžka s mříží. Vyzvalo je současně k tomu, aby do konce roku přestali používat síťová lůžka. Řekla to mluvčí ministerstva Aneta Kupková. K používání klecových lůžek v sociálních ústavech pak ministerstvo práce vydalo pokyn, který rozeslalo hejtmanům. Proti klecovým postelím v ČR se tento týden postavila britská autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová, stěžovala si dopisem prezidentovi a premiérovi. Zájem o situaci v českých léčebnách a ústavech rozvířila v Británii před měsícem reportáž o ústavu v Rábech na Pardubicku, podle níž děti v klecích tráví většinu času. Kvůli používání lůžek s mřížemi a sítěmi, která se dají zamykat, Česko v minulosti kritizovaly mezinárodní instituce.
- ÚS VYHOVĚL HAVLOVI A ZRUŠIL ČÁST ZÁKONA O ÚSTAVNÍ VÝCHOVĚ Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti bývalého prezidenta Václava Havla a zrušil část zákona o výkonu ústavní výchovy, která umožňovala umístit děti z diagnostických ústavů do smluvních rodin. Havlovi se nelíbilo, že o umístění rozhodovalo vedení ústavů a ne soudy. Zákon podle něj také neobsahoval úpravu práv a povinností dítěte a jeho biologických rodičů, včetně rozsahu odpovědnosti smluvní rodiny. Této námitce dal Ústavní soud za pravdu a celou možnost umísťování těchto dětí do smluvních rodin v zákoně zrušil.
- SENÁTNÍ PODVÝBOR NEVYBRAL MAŠÍNOVI MEZI KANDIDÁTY NA VYZNAMENÁNÍ Bratři Josef a Ctirad Mašínové, jejichž protikomunistický odboj vyvolává i po 50 letech rozporné reakce, nejsou zatím mezi kandidáty na udělení či propůjčení státního vyznamenání, o nichž bude rozhodovat Senát. Mezi kandidáty oba bratry nezařadil senátní výbor, který o nominacích rozhodoval. Novinářům to řekl jeho člen Josef Pavlata (ODS). Z deseti členů podvýboru dnes Mašínové získali jen podporu čtyř.
- GROSS: NOVÁ VLÁDA BY MOHLA POŽÁDAT O DŮVĚRU V POLOVINĚ SRPNA Nová vláda by mohla požádat sněmovnu o důvěru v polovině srpna, řekl novinářům úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross po tříhodinové schůzce lídrů sociální demokracie, lidovců a unionistů. Ve Strakově akademii se sešli jako každé úterý na schůzce známé pod označením K9, jednání se ale oproti předešlým protáhlo. Informoval jsem o jednáních s ODS a KSČM. Dělali jsem si situační zprávu o situaci v jednotlivých stranách vlády a časovém harmonogramu. Stěžejní rozhodnutí musí padnout na stranických grémiích, řekl Gross. Když vše půjde podle předpokladů, mohla by nová vláda požádat sněmovnu o důvěru v polovině srpna, uvedl.
0 Comments:
Okomentovat
<< Home